OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Ruszt magnetyczny – cechy separatorów, które robią różnicę

23 stycznia 2025
Ruszt magnetyczny – cechy separatorów, które robią różnicę

Troska o jakość oraz bezpieczeństwo wielu produktów z rozmaitych branż wymaga stosowania w zakładzie specyficznych obiektów i urządzeń. Wiele przedsiębiorstw nie będzie w stanie normalnie funkcjonować bez magnetycznych rusztów. Dowiedz się, które części specyfikacji mają największy wpływ na ich funkcjonowanie i wydajność!

  • Ruszty wychwytujące opiłki stanowią niezbędną część linii produkcyjnych w wielu branżach, które wykorzystują wszelkie materiały sypkie i lejne.
  • Cena rusztu magnetycznego zależy m.in. od rozmiarów, ilości prętów oraz rodzaju zastosowanych magnesów.
  • Każdy materiał magnetyczny ma określone warunki prawidłowego funkcjonowania, np. zakres temperatury otoczenia i pracy.

Dokładna separacja ferromagnetyczna niewielkich fragmentów metali stanowi poważne wyzwanie. Precyzyjnie wykonany ruszt magnetyczny o dużej sile przyciągania jest w stanie wychwytywać opiłki o granulacie rzędu 5 mm. Tego typu obiekty często wykonuje się na wymiar, pod warunki w konkretnym zakładzie. Na realizację indywidualnego zamówienia potrzeba ok. 4–6 tygodni.

Sita magnetyczne znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach

Niewielkie kawałki metalu w niepożądanych miejscach stwarzają szereg zagrożeń. Takie rozwiązania są niezbędne m.in. w przemyśle spożywczym i przetwórczym, branży farmaceutycznej, w produkcji tworzyw sztucznych, w przemyśle drzewnym, budownictwie, branży meblarskiej, ceramice… Przykłady można wymieniać prawie w nieskończoność. Co istotne, całość pozostaje stosunkowo łatwa do zamontowania na już istniejącej linii. Magnetyczne ruszty doskonale pasują do filtrowania proszków i innych materiałów sypkich w zsypie grawitacyjnym.

Efektywność separatorów i rusztów magnetycznych, przy indukcji na poziomie 12 tys. Gs, przekracza 99%. Pod warunkiem że całość jest odpowiednio oczyszczana i przygotowywana do pracy. Skuteczne wyłapywanie metalowych drobin przekłada się zarówno na czystość transportowanych ładunków, jak i zabezpieczenie linii technologicznych przed potencjalnymi uszkodzeniami, jakie mogą powodować opiłki. Trwałość i wydajność zapewniają wysoka koercja magnesów, pyłoszczelna obudowa o solidnej, np. stalowej konstrukcji, czy specjalna powłoka pokrywająca filtry. Rodzaj magnesów należy dopasować m.in. do temperatury pracy. Poniżej wybrane wartości maksymalne:

  • 80°C magnesy neodymowe NdFeB;
  • 150°C magnesy neodymowe SH;
  • 300°C magnesy samarowo-kobaltowe SmCo.

Rusztowy separator magnetyczny najlepiej dostosować pod konkretne potrzeby i zastosowania

Jak podkreślają eksperci – większa siła przyciągania nie będzie jednoznacznie lepsza w każdym przypadku. Poszczególne branże mają pewne normy i minima, które trzeba bezwzględnie spełnić. Jednak aby optymalnie dobrać parametry oraz elementy specyfikacji, warto przeprowadzić konsultacje z inżynierami i innymi specjalistami. Jedną z kwestii, jakie wymagają rzetelnej analizy, będzie wybór kształtu magnesów w rusztach. Oferowane przez producentów warianty obejmują m.in. wersje okrągłe i prostokątne. W niektórych zastosowaniach przydatne mogą być dodatkowe przegrody wlotowe, walcowe lub kątowe.

Kolejną istotną rzeczą jest sposób czyszczenia. Opiłki mogą być usuwane z rusztu magnetycznego w sposób manualny lub półautomatyczny. W obu przypadkach osoby obsługujące muszą ściśle przestrzegać odpowiednich procedur postępowania. Brak należytej ostrożności albo niezbędnego wyposażenia może skutkować np. zranieniami rąk czy przedostaniem się odfiltrowanych drobin do dalszych segmentów w zakładzie. Prawidłowe użytkowanie usprawni wiele procesów i poprawi poziom bezpieczeństwa.

OPRAC, E-RED, PPR.PL


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę