aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd Ukrainy zatwierdził ratyfikację umowy o wolnym handlu z Turcją

8 maja 2024
Rząd Ukrainy zatwierdził ratyfikację umowy o wolnym handlu z Turcją

Jak poinformowała służba prasowa Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, na posiedzeniu 7 maja rząd Ukrainy zatwierdził projekt ustawy o ratyfikacji Umowy o wolnym handlu między Ukrainą a Turcją.

„Porozumienie stwarza dodatkowe możliwości rozwoju stosunków handlowych dzięki preferencyjnym warunkom dostępu do rynków towarów i usług obu krajów, zapewnieniu większej przejrzystości w kwestiach regulacyjnych, obniżeniu kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw poprzez eliminację barier w handlu i docelowo podniesieniu efektywność rozwoju gospodarek narodowych” – zauważono w komunikacie.

Jak określono, umowa przewiduje w szczególności zniesienie przez Turcję ceł importowych na około 93,4% towarów przemysłowych i 7,6% towarów rolnych pochodzących z Ukrainy. Po zakończeniu 3-7-letnich okresów przejściowych Turcja zniesie cła importowe na kolejne 1,5% towarów przemysłowych i 28,5% towarów rolnych.

Ukraina ze swojej strony zniesie cła importowe na około 56% towarów przemysłowych i 11,5% towarów rolnych. Po zakończeniu okresów przejściowych (2-5 lat dla towarów przemysłowych, 2-10 lat dla towarów rolnych) Ukraina zniesie cła importowe na kolejne 43,2% towarów przemysłowych i 53,7% towarów rolnych.

„Ogólnie rzecz biorąc, postanowienia Porozumienia obejmują handel towarami i usługami, stosowanie postanowień Konwencji Paneurośródziemnomorskiej w celu ustalenia pochodzenia towarów, prawa własności intelektualnej, stosowanie środków sanitarnych i fitosanitarnych, zniesienie barier technicznych w handlu, handlu elektronicznym, współpracy celnej, obecności handlowej przedsiębiorstw, a także stosowaniu środków ochronnych” – dodało ministerstwo.

W przyszłości projekt ustawy zostanie przesłany do ratyfikacji przez Radę Najwyższą Ukrainy. Po ratyfikacji przez parlamenty krajów Porozumienie wejdzie w życie 2 miesiące po otrzymaniu potwierdzenia zakończenia wewnętrznych procedur ostatniej ze stron.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę