aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rzepakowy jubileusz – wygrali konkurs po mistrzowsku

13 czerwca 2017

Kilkudziesięciu uczniów z 10 szkół rolniczych podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz szkół ponadgimnazjalnych – rolniczych z województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w V Edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin. Odbyła się ona 12 czerwca 2017 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ZSCKR) w Bydgoszczy. Tematem przewodnim jubileuszowej edycji była produkcja rzepaku. Uczestnicy spisali się na medal, prezentując formę prawdziwych mistrzów wiedzy o nowoczesnym rolnictwie.

 

W ZSCKR Bydgoszcz spotkali się zwycięzcy etapu szkolnego i sprawdzili się w części teoretycznej i praktycznej. Najlepsi w konkursowych zmaganiach okazali się: Krzysztof Rode z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie (gm. Dobrcz) (I miejsce), Jakub Olszewski z ZSCKR w Zduńskiej Dąbrowie (II miejsce), Mikołaj Ciaciuch z ZSCKR w Bydgoszczy (III miejsce), Paweł Muster z ZSCKR w Kamieniu Małym i Kacper Kucharczuk z ZSCKR w Kamieniu Małym (ex aequo IV miejsce), Mateusz Chmiel z Zespołu Szkół Agro-Ekonomicznych w Karolewie (gm. Dobrcz) (V miejsce), Kamil Wesołowski z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce (VI miejsce). Dodatkowym punktem harmonogramu były wykłady ekspertów na temat zasad integrowanej produkcji rzepaku i zapylaczy oraz integrowanej ochrony roślin. Swoją wiedzą z uczestnikami podzielili się m.in. prof. dr hab. Marek Mrówczyński i dr Grzegorz Pruszyński.


Z rzepakiem za pan brat

 

W naszej szkole kształcimy przyszłych techników: architektury krajobrazu, ogrodników, rolników, weterynarii i hodowli koni. Dlatego szczególną wagę przykładamy do stwarzania jak najlepszych warunków do poszerzania wiedzy teoretycznej przez naszych uczniów, a także praktycznej nauki zawodu – mówił Andrzej Wiosna, dyrektor ZSCKR w Bydgoszczy. – Inicjatywy takie, jak Konkurs Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin są obok praktyk, staży i wizyt w gospodarstwach rolnych kluczem do zdobywania informacji i praktycznych umiejętności. Cieszy nas stała frekwencja wśród uczestników, która pokazuje, że nowoczesne podejście do rolnictwa jest im bliskie. W imieniu swoim i pozostałych organizatorów konkursu gratuluję wszystkim zaangażowania i wspaniałej wiedzy – dodał.

 

Wiedzę uczestników chwalili również eksperci: – Uczestnicy jak co roku byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu. To cieszy, ponieważ uprawa i ochrona integrowana rzepaku to wymóg, od którego nie da się odejść – mówił prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. – Rzepak ma wysokie wymagania w zakresie agrotechniki, nawożenia, a także ochrony z uwagi na liczną grupę agrofagów, których jest ponad 100. Choć każdy rok jest inny i zwykle rolnik musi radzić sobie z ok. 10-20 szkodnikami czy chorobami w danym roku, powinien mieć pełną wiedzę na temat specyfiki produkcji i zwalczania jej zagrożeń zgodnie z zasadami. Obowiązujące przepisy UE wymagają nieraz działań logicznie sprzecznych z ochroną integrowaną roślin, dlatego warto umieć odnaleźć się w każdej sytuacji. Taką umiejętnością wykazali się uczestnicy konkursu i mam nadzieję, że zdobytą wiedzę wykorzystają w praktyce – dodał prof. dr hab. Marek Mrówczyński.


Ergonomia i zarządzanie w małym palcu

 

Na uczestników poniedziałkowego konkursu czekały nagrody od sponsorów i partnerów. Zdobywcy miejsc I-III otrzymali m.in. dostęp do AGREGO – wszechstronnego oprogramowania rolniczego wspierającego zarządzanie gospodarstwem indywidualnym, grupą producentów rolnych oraz działalność doradczą.

 

Temat przewodni tegorocznej edycji konkursu szczególnie wpisywał się w działalność naszej firmy. Grupy producentów zbóż i roślin oleistych wraz z grupami hodowców trzody chlewnej i drobiu stanowią większość grup producentów w naszym kraju – mówił Roman Grzesiak z IDFS Sp. z o.o. – Gratulujemy młodym mistrzom wiedzy o uprawie i ochronie integrowanej roślin i trzymamy kciuki za ich rozwój. Mamy nadzieję, że będą oni dalej poszerzać swoją wiedzę i udoskonalać umiejętności w zakresie zarządzania gospodarstwami, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wdrażania ich w swojej codziennej pracy. Wierzymy, że będą oni również odpowiednio przygotowani do organizowania się w grupy producentów rolnych oraz wypracowywania korzystnych warunków współpracy z partnerami z otoczenia rolnictwa. To od nich w najbliższej przyszłości zależy siła polskiego rolnictwa – dodał.

 

Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy. Sponsorami, partnerami i patronami byli: Bayer CropScience, DROLOFF, IDFS Sp. z o.o. (AGREGO), Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy Poznań, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Kubota, Limagrain, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Orent, PASIEKA „NEKTAR” Hanna Idziorek, Romanik S.A., Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Tygodnik Poradnik Rolniczy, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Urząd Miasta Bydgoszcz, Wydawnictwo Hortpress.

 

Więcej informacji na temat ZSCKR Bydgoszcz można znaleźć na stronie http://zsogrodniczych.edupage.org.

 

 

Biuro prasowe ZSKCR w Bydgoszczy


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę