Sąd utrzymał wyrok w sprawie o odszkodowanie za błędy komornika i rzeczoznawcy

10 października 2017
Sąd utrzymał wyrok w sprawie o odszkodowanie za błędy komornika i rzeczoznawcy

Komornik, biegły sądowy i Skarb Państwa muszą solidarnie zapłacić odszkodowanie za nieruchomość zlicytowaną poniżej wartości - zdecydował Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Utrzymał wyrok sądu I instancji, który właścicielce działki przyznał 180 tys. zł plus odsetki.

Proces cywilny dotyczył licytacji nieruchomości we wsi Rozogi k. Szczytna (Warmińsko-Mazurskie). W połowie 2015 r. Sąd Okręgowy w Suwałkach zasądził właścicielce zlicytowanej działki odszkodowanie w wysokości 180 tys. zł oraz odsetki od tej kwoty.

Odszkodowanie mają solidarnie zapłacić: komornik, biegły, który wartość działki oszacował, oraz Skarb Państwa - Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Suwalski sąd uznał, że kobiecie należy się odszkodowanie w wysokości ustalonej przez sąd jako szkodę materialną w procesie karnym, w którym komornik i biegły sądowy zostali prawomocnie skazani za niedopełnienie obowiązków służbowych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Chodziło o rażące zaniżenie faktycznej wartości działki w postępowaniu egzekucyjnym. Nieruchomość została bowiem wyceniona (i za taką kwotę sprzedana) na blisko 50 tys. zł, przy założeniu, że jest to niezabudowana działka rolna, gdy w rzeczywistości stoją tam m.in. dom i zabudowania gospodarcze.

Zdaniem właścicieli (mąż powódki w tej sprawie zmarł w 2011 r.) było to w sumie warte ok. 1 mln zł. Wyrok o odszkodowanie zaskarżył komornik; chciał oddalenia powództwa, ewentualnie uchylenia wyroku skazującego i zwrotu sprawy do rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Postępowanie w II instancji rozpoczęło się w listopadzie ub. roku; przez wiele miesięcy było zawieszone, bo sąd apelacyjny czekał na dodatkową opinię biegłego z zakresu szacowania wartości nieruchomości.

Ostatecznie oddalił apelacje i wyrok utrzymał w mocy - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

"Wyrok w niniejszej sprawie ma znaczenie precedensowe, ponieważ wyznaczy on przyszły kierunek orzecznictwa w podobnych sprawach" - uważa pełnomocnik strony powodowej mec. Lech Obara.(PAP)

autorzy: Robert Fiłończuk, Agnieszka Libudzka


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę