aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

14 maja 2018
Samorząd wnioskuje o poprawę opłacalności upraw ekologicznych zbóż

Odpowiadając na wniosek Zarządu KRIR z 27 lutego 2018 r. w sprawie podjęcia działań, które spowodują poprawę opłacalności produkcji ekologicznej zbóż poprzez zwiększenie dopłat do produkcji Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło następującej odpowiedzi:

W ramach PROW 2014-2020 znajduje się m.in. działanie „Rolnictwo ekologiczne", którego celem jest wspieranie dobrowolnych zobowiązań rolników, którzy podejmują się utrzymać lub przejść na praktyki i metody rolnictwa ekologicznego określone w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (Dz. Urz. UE L 189 z 20.07.2007, z późn. zm.).

Wspieranie tych dobrowolnych zobowiązań polega na przyznawaniu płatności do powierzchni upraw będących w okresie konwersji na rolnictwo ekologiczne lub powierzchni upraw będących po okresie konwersji. W ramach działania „Rolnictwo ekologiczne" PROW 2014-2020, płatności do zbóż są przyznawane w ramach pakietów: (i) Uprawy rolnicze w okresie konwersji/ po okresie konwersji oraz (ii) Uprawy paszowe na gruntach ornych w okresie konwersji/po okresie konwersji.

Z punktu widzenia systemu płatności bezpośrednich należy zaznaczyć, że celem dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w ramach płatności bezpośrednich (I filar WPR) jest wsparcie sektorów, które mają szczególne znaczenie gospodarcze, środowiskowe lub społeczne i które znajdują się w trudnej sytuacji. Przeprowadzone diagnozy wykazały, że w warunkach Polski sytuacja taka dotyczy sektorów: bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu i konopi włóknistych.

Na płatności związane z produkcją, we wszystkich sektorach łącznie, Polska przeznacza ok. 15% rocznego pułapu krajowego, a więc prawie cały dostępny limit. Jednocześnie należy podkreślić, że rolnicy zajmujący się uprawą zbóż (w tym zbóż ekologicznych) mogą korzystać na zasadach ogólnych z pozostałych, powszechnych instrumentów wsparcia dostępnych w Polsce w ramach systemu płatności bezpośrednich, tj. z: jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie oraz, po spełnieniu dodatkowych warunków, płatności dodatkowej i płatności dla młodych rolników.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę