aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Samorządowcy z Katowic jadą do Bonn na COP23

6 listopada 2017
Samorządowcy z Katowic jadą do Bonn na COP23

Samorządowcy z Katowic, gdzie w grudniu 2018 r. odbędzie się 24. sesja Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), w poniedziałek znajdą się w niemieckim Bonn, by obserwować przebieg tegorocznego szczytu COP23.

W poniedziałek w Bonn rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP23 poświęcony ocenie wdrażania porozumienia paryskiego, czyli globalnej umowy klimatycznej z 2015 r.

Podczas niedawnej konferencji przygotowującej szczyt w Bonn ok. 60 uczestniczących w niej krajów zgodziło się, że za rok w Katowicach przyjęty zostanie pakiet implementacyjny dla porozumienia paryskiego (chodzi o dokumentację i szczegółowe przepisy określające zasady jego wdrażania).

W COP23, który potrwa do 17 listopada br., weźmie udział ponad 23 tys. osób z 197 krajów. Jego celem ma być postęp w dyskusji nad pakietem implementacyjnym. Prezydencję nad tegoroczną sesją sprawuje Fidżi - wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym; Niemcy zapewniają infrastrukturę dawnej stolicy RFN.

Polskę na COP23 będzie reprezentował minister środowiska Jan Szyszko, ale w skład polskiej delegacji będą wchodzili też przedstawiciele sektora przemysłowego, związków zawodowych, organizacji ekologicznych, a ponadto samorządu Katowic i regionu.

„Chcemy zaprezentować się tam jako gospodarz przyszłorocznego szczytu, ale również zebrać bagaż doświadczeń – pozytywnych, jak i negatywnych, których będziemy chcieli unikać w 2018 r.” – powiedział PAP prezydent Katowic Marcin Krupa, który w poniedziałek będzie już z grupą katowickich samorządowców i urzędników ministerstwa w Bonn.

Zapowiadając polskie uczestnictwo w COP24 wiceminister środowiska Paweł Sałek mówił pod koniec października br., że Polska pokaże tam kilka prezentacji m.in. dotyczących bezodpadowej gospodarki węglowej, modelu finansowania ochrony środowiska, czystej produkcji, elementów związanych z biowęglem, pochłanianiem dwutlenku węgla itp.

"Będziemy pokazywać polskie dokonania w tym zakresie. My podkreślamy cały czas, że najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem związanym z realną i uczciwą ochroną środowiska i rozwojem bioróżnorodności jest pochłanianie" – sygnalizował Sałek.

„Będziemy chcieli mówić o sprawie pochłaniania dwutlenku węgla, jako najlepszego i najtańszego sposobu związanego z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Dla nas, z punktu widzenia procesu negocjacyjnego, bardzo ważna jest konferencja w Bonn, ponieważ będzie przygotowywać poniekąd w różnych obszarach także naszą konferencję w Katowicach” - wskazał wiceszef MŚ.

Prezydent Katowic powiedział natomiast m.in., że miasto jest obecnie na etapie doprecyzowania uzgodnień związanych chociażby ze stroną internetową, która będzie poświęcona przyszłorocznemu wydarzeniu, ale też miejscu, w którym będzie ono się odbywało. „Myślę, że po COP23 będziemy już uruchamiali poszczególne działalności” - wskazał.

Znaczna ich część będzie wynikała ze specustawy, która da podłoże prawne przygotowaniom do COP24. Jak deklarował ostatnio wiceminister Sałek, prace nad nią są już na ukończeniu.

Chodzi o projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w RP sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Ministerstwo Środowiska przedstawiło wstępny jej projekt pod koniec czerwca br.

Projekt specustawy pod kątem szczytu klimatycznego określa zadania organów administracji publicznej oraz służb związane z goszczeniem w Katowicach jego uczestników.

Projekt przewiduje, że minister środowiska oraz prezydent Katowic zawrą porozumienie, które określi współpracę między tymi organami. Wobec potrzeby zaangażowania kilku ministrów i wielu służb projekt zakłada utworzenie zespołu koordynującego organizację konferencji. Określa też m.in. zasady dotyczące realizacji zamówień związanych z organizacją szczytu czy finansowania tego wydarzenia.

W ramach szczytu w Polsce w grudniu 2018 r. w Katowicach odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

 

Mateusz Babak, Jakub Pilarek (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę