aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sektor rolno-spożywczy uważa, że jego sytuacja zmienia się na gorsze

23 maja 2024
Sektor rolno-spożywczy uważa, że jego sytuacja zmienia się na gorsze

Odbiorcy gwarancji dla sektora rolnego z Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR) krytycznie oceniają ogólną sytuację w rolnictwie. Zwracają uwagę przede wszystkim na wysoką konkurencję ze strony innych państw, a także na wysokie koszty produkcji oraz słabą pozycję w negocjacjach z odbiorcami ich towarów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Departament Badań i Analiz BGK, bez tych gwarancji dostęp do finansowania dla znacznej części kredytobiorców z branży rolnej byłby utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Jakie wyzwania stoją przed sektorem rolnym?

Zarówno właściciele indywidualnych gospodarstw rolnych, jak i przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego za największe zagrożenie uznają konkurencję ze strony podmiotów zagranicznych. Kolejne to inflacja i rosnące koszty operacyjne, zaś na trzecim miejscu plasuje się słaba pozycja negocjacyjna rolników. Wśród największych wyzwań wymienianych przez odbiorców gwarancji z FGR znajdują się czynniki związane z działalnością bieżącą. Za znacznie mniejsze zagrożenia przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego uznają kryzys klimatyczny, kryzys demograficzny i transformację gospodarki. Mogą jednak liczyć na wsparcie ze strony polskiego banku rozwoju, który oferuje im unikalny produkt na polskim rynku finansowym, jakim są gwarancje dla sektora rolnego.

Sektor rolny liczy na gwarancje w trudnych czasach

Na rynku brakuje specjalistycznych finansowań dla sektora rolnego, dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa kieruje tam swoje wsparcie. BGK przez 4 lata udzielił rolnikom oraz firmom z branży  rolno-spożywczej ponad 14 tysięcy gwarancji. Pozwoliło to zabezpieczyć kredyty o łącznej wartości 2,7 mld zł. To potwierdza, że gwarancje są dla przedsiębiorców z sektora rolnego szczególnie ważne w trudnych czasach.

Wartościowe gwarancje BGK dla sektora rolnego z FGR

Prawie połowa (46 proc.) odbiorców gwarancji z FGR deklaruje, że bez wsparcia ze strony BGK otrzymanie finansowania nie byłoby możliwe albo miałoby ono niższą wartość niż oczekiwana. To wyraźnie więcej niż w poprzedniej edycji badania (37 proc.). 93 proc. odbiorców gwarancji z FGR niemal powszechnie deklaruje, że produkt oferowany przez BGK jest zgodny z ich oczekiwaniami, a 87 proc. gospodarstw rolnych dzięki pozyskanemu finansowaniu poprawiło swoją płynność.

,,Wartość dodatkowego kredytu, który dzięki gwarancjom z FGR wypłacono polskim rolnikom i firmom z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego w okresie objętym badaniem, wynosi blisko pół miliarda złotych. Zapotrzebowanie na gwarancje dla sektora rolnego rośnie. W samym 2023 roku było to blisko 6 tysięcy gwarancji, a więc ponad 38 proc. wszystkich gwarancji udzielonych przez 4 lata. Rolnicy nadal potrzebują łatwego dostępu do kapitału – koniecznego, by inwestować i aktywnie dostosowywać swoje gospodarstwa do zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej – mówi Rafał Boguszewski, menedżer zespołu badań i ewaluacji w BGK.

Pełna treść raportu znajduje się TUTAJ

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę