Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Siatka na woliery dla kur – jaki rodzaj i parametry polecają hodowcy drobiu?

30 sierpnia 2024
Siatka na woliery dla kur – jaki rodzaj i parametry polecają hodowcy drobiu?

Starannie zaprojektowana i zbudowana woliera dla kur to ważny aspekt hodowli tych ptaków. Popełnienie nawet niewielkiego błędu może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo czy dobrostan drobiu. Liczą się szczegóły, wśród których siatka wolierowa dla kur jest jednym z istotniejszych. Hodowcy podpowiadają, jaka sprawdzi się najlepiej.

Która siatka na woliery dla kur będzie odpowiednia?

Hodowcy drobiu zgodnie twierdzą, że na szczególną uwagę zasługuje polietylenowa siatka na woliery dla kur. Materiał ten jest w pełni wodoodporny, co oznacza, że nie nasiąka wodą. Tym samym ogranicza ryzyko rozwoju pleśni czy różnych drobnoustrojów na jego powierzchni – co mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków.

Siatka wykonana z polietylenu przeznaczona na wolierym powinna zawierać specjalny dodatek, który zabezpiecza ją przed działaniem promieni UV (znajdziesz taką m.in. na stronie https://sklep.symar.pl/kategoria-produktu/hodowla/siatki-dla-kur-na-woliery/). Dzięki niemu długotrwała ekspozycja na słońce nie przyczynia się do kruszenia i utraty koloru, a osłona z siatki pozostaje jednakowo mocna i estetyczna przez wiele sezonów.

Parametry siatki na woliery – które są najważniejsze?

Hodowcy drobiu często podkreślają, że choć materiał wykonania siatki na woliery odgrywa kluczową rolę, jest też kilka innych ważnych parametrów. To głównie wielkość oczek, grubość sznura i całkowite wymiary.

Oczka w siatce na woliery – od tego zależy bezpieczeństwo drobiu

Wskazane jest, aby siatka na woliery dla kur miała oczka niewielkie, ale też nie przesadnie małe – inaczej będzie mocno ograniczać widoczność. Standardowo dla takich ptaków wybiera się jeden z następujących wariantów:

  • 20 x 20 mm,
  • 25 x 25 mm,
  • 30 x 30 mm.

Oczka o takich wymiarach uniemożliwiają zaklinowanie się skrzydeł lub głowy ptaka w siatce, a jednocześnie skutecznie powstrzymują kury przed wydostaniem się na zewnątrz oraz dzikie gatunki ptaków przed bezpośrednim kontaktem z drobiem. Co ważne, takie parametry oczek umożliwiają swobodny przepływ powietrza w wolierze.

Siatka wolierowa dla kur a grubość sznura

Analizując asortyment producentów, można łatwo dojść do wniosku, że siatka na woliery dla kur powstaje najczęściej ze sznura o grubości 1,2-2 mm. Niedoświadczonym osobom może się wydawać, że takie zabezpieczenie jest zbyt cienkie, niemniej nie ma powodów do obaw. Firmy takie jak Symar produkują swoje siatki ze sznurka zaplatanego z trzech 5-żyłkowych splotów. Dzięki temu są bardziej wytrzymałe.

woliery

Jak dopasować siatkę wolierową pod kątem wymiarów?

Wymiary siatki uzależnione są od wielkości woliery. Z kolei o jej rozmiarze decyduje liczba kur. Przyjmuje się, że 4 metry kwadratowe to minimalna powierzchnia dla jednego ptaka, ale nie zaszkodzi, aby było to nieco więcej. Zapewni to całemu stadu więcej swobody.

Składając zamówienie u renomowanego producenta, hodowcy mogą samodzielnie określić, jaką szerokość i długość będzie miała siatka na woliery dla kur. Nie są w żaden sposób ograniczani i zyskują pewność, że otrzymają dobrze dopasowany produkt.

W przypadku siatki na woliery nie ma miejsca na kompromisy. Wysoka jakość jest ważna, gdyż od tego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo drobiu. Odgrywa ona istotną rolę również z perspektywy dobrostanu zwierząt.

Jesteś hodowcą i szukasz sprawdzonych rozwiązań? Siatka na woliery dla kur od Symar to produkt, który spełni Twoje oczekiwania – przekonaj się!

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę