dnikukurydzy_210818

Silny wzrost cen masła na aukcji GDT

17 stycznia 2018
Silny wzrost cen masła na aukcji GDT

Wczoraj odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1002 pkt. wobec 955 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 2 stycznia br. (wzrost o 4,9%), co było wyraźnie powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to jednocześnie najsilniejszy wzrost indeksu od listopada 2016 r.

W kierunku zwiększenia indeksu oddziaływały wyższe ceny 6 z 8 jego składowych, wśród których najsilniej zwiększyły się ceny masła (+8,8%). Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 23 319 t wobec 25 400 t na poprzedniej aukcji (-8,2%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 6 lutego.

W naszej ocenie obserwowany od początku roku wzrost cen na aukcji GDT jest związany z obawami uczestników aukcji co do perspektyw produkcji mleka w Nowej Zelandii, gdyż w ostatnich miesiącach utrzymuje się tam susza. Szczególnie silny wzrost cen masła wynika z tego, że Nowa Zelandia odpowiada za ponad 50% jego światowego eksportu. Choć ewentualne utrzymywanie się niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii może wywierać presję na wzrost cen produktów mlecznych uważamy, że jest to niewystarczający czynnik do odwrócenia spadkowych tendencji na światowym rynku mleka.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę