aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Śląskie/ Naukowcy badają możliwość wykorzystania popiołów do absorbowania CO2

25 stycznia 2019
Śląskie/ Naukowcy badają możliwość wykorzystania popiołów do absorbowania CO2

Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach, wspólnie z partnerami z Czech, Grecji i Niemiec, badają możliwość wykorzystania popiołów powstałych przy spalaniu węgla do absorbowania CO2. Służąca temu pilotażowa instalacja powstanie w czeskiej elektrowni CEZ.

Współfinansowane z europejskiego Funduszu Badawczego Węgla i Stali przedsięwzięcie potrwa do 2020 roku. Projekt pod nazwą Coalbypro dotyczy innowacyjnego zarządzania produktami węglowymi, prowadzącego do redukcji emisji dwutlenku węgla. Inicjatorem i koordynatorem badań w tym zakresie, w których uczestniczą także polscy naukowcy, jest greckie Centre for Research & Technology Hellas.

Idea projektu dotyczy ograniczenia emisji CO2 przy wykorzystaniu produktów odpadowych z procesu energetycznego spalania węgla, czyli popiołów lotnych - to uboczne produkty spalania, które obecnie najczęściej są składowane lub wykorzystywane, np. w budownictwie, drogownictwie czy górnictwie, jako materiał podsadzkowy. Alternatywnym sposobem zagospodarowania popiołów może być uczynienie z nich materiałów sorpcyjnych w postaci zeolitów.

Zeolity, nazywane również sitami molekularnymi, dzięki swoim właściwościom mogą być wykorzystywane do usuwania różnego typu zanieczyszczeń. To naturalne lub syntetyczne glinokrzemiany, charakteryzujące się wysoką zdolnością adsorpcji jonów i gazów - także dwutlenku węgla.

W ramach projektu, zarówno popioły lotne, jak i wytworzone z nich zeolity, staną się sorbentami do wychwytywania CO2 w miejscu ich powstawania, np. w elektrowniach. Przedsięwzięcie zakłada weryfikację wypracowanych sposobów wychwytywania dwutlenku węgla w skali przemysłowej - długoterminowe testy pochłaniania CO2 przez wytypowane popioły lotne oraz zeolity będą prowadzone w jednej z elektrowni czeskiego koncernu energetycznego CEZ.

Dotychczas - jak mówi kierująca projektem w GIG prof. Barbara Białecka - naukowcom udało się zoptymalizować sposób wytwarzania zeolitu z popiołów lotnych, pochodzących ze spalania węgla kamiennego i brunatnego. "Udoskonalony proces syntezy zeolitów o określonej wielkości porów do sorpcji dwutlenku węgla, który może być najbardziej skuteczny i optymalny kosztowo, to na tym etapie prac nasze największe osiągnięcie" - powiedziała profesor.

Naukowcy oceniają, że mineralna sekwestracja jest jednym z najbardziej racjonalnych sposobów wychwytywania i wykorzystania CO2. Innowacyjność międzynarodowego projektu, w którym uczestniczy GIG, polega przede wszystkim na tym, że drogą do redukcji emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla jest wykorzystanie ubocznych produktów spalania węgla.

 

Marek Błoński (PAP) / zdj. ilustrac.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę