aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spadek produkcji mleczarskiej na Ukrainie. Gwałtowny wzrost importu serów z Polski. Szansa dla polskich mleczarni

27 października 2020
Spadek produkcji mleczarskiej na Ukrainie. Gwałtowny wzrost importu serów z Polski. Szansa dla polskich mleczarni

Produkcja mleka na Ukrainie spadła nie tylko w 2019 r., ale i w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. Oczekuje się, że produkcja mleka surowego pozostanie w trendzie spadkowym ze względu na spadek pogłowia krów mlecznych.

Eksperci oczekują kontynuacji tego trendu także w 2021 r. Liczba nowoczesnych, prywatnych gospodarstw mleczarskich jest zbyt mała, aby odwrócić ten trend. Spadek produkcji mleka surowego sprawił, że w 2019 r. Ukraina została importerem netto produktów mleczarskich. W 2020 r. Ukraina prawdopodobnie dalej zmniejszy eksport wszystkich produktów mleczarskich.

Spadek produkcji wynika ze spadku liczby mieszkańców wsi i starzenia się społeczności wiejskich. Dla młodych osób bardziej atrakcyjna jest praca w mieście, zwłaszcza emigracja zarobkowa do państw UE. Do tego doszedł mniejszy zwrot z poniesionych inwestycji, co przełożyło się na zwiększenie uboju zwierząt.

W 2019 r. znacznie wzrósł import sera i masła do konsumpcji krajowej. Wzrost dochodu i stabilna sytuacja makroekonomiczna przyczyniają się do wzrostu konsumpcji nabiału. Ukraińskie mleczarnie koncentrują się tymczasem na eksporcie tańszego sera i masła na sąsiednie rynki. Równocześnie Ukraina importuje coraz więcej mleczarskich produktów premium. Praktycznie cały import pochodzi z UE (96%). Po stronie eksportu warto podkreślić, że Chiny stały się nr 1 jako kierunek eksportu mleka w proszku w 2019 r. Sprzedaż na Daleki Wschód sprzyjał rozwojowi produkcji nie tylko OMP, ale i nierentownego dotąd PMP. Mimo to oczekuje się, że Ukraina nadal będzie tracić swój udział w światowym rynku mleczarskim w 2021 r.

Zmniejszające się dostawy mleka surowego spowodowały wzrost zainteresowania mlekiem pasteryzowanym z Polski. Import płynnego mleka gwałtownie wzrósł w 2019 r., a w 2020 r. import płynnego mleka rośnie nadal. Oczekuje się, że w 2021 r. osiągnie kolejny rekord.

Ukraińska produkcja serów również spada. Ukraińscy producenci pozostają pod presją ze strony dostawców serów z Francji, Włoch i Holandii w górnym segmencie rynku i polskich mleczarni w średnim segmencie cenowym. Ten wzrost jest bardzo znaczący: w okresie I-VI 2020 import serów z Polski na Ukrainę wzrósł z 10,37 tys. ton do 25,3 tys. ton. W tym czasie import serów niemieckich na wzrósł z 2,5 tys. ton do 4,8 tys. ton, a holenderskich z 1,3 tys. ton do 2,1 tys. ton. 99% rynku serów premium pochodzi z importu.

Edam, Gouda, Emmental i Cheddar to połowa całego rynku serów na Ukrainie (twardych i miękkich).

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę