aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Stan i perspektywy współpracy polsko-francuskiej

12 lutego 2021
Stan i perspektywy współpracy polsko-francuskiej
MRiRW

11 lutego 2021 roku minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, spotkał się z ambasadorem Republiki Francuskiej w Polsce Frédériciem Billetem. Spotkanie miało na celu omówienie stanu i perspektyw współpracy polsko-francuskiej na szczeblu politycznym i eksperckim.

− Polska deklaruje gotowość do wzmacniania kontaktów poprzez wznowienie prac Polsko-Francuskiego Komitetu ds. Rolnictwa oraz powrót do dyskusji na szczeblu Ministrów Rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja) – powiedział Minister Puda podkreślając znaczenie tradycyjnie dobrej współpracy z Francją w obszarze polityki rolnej i handlowej.

Działania w obliczu COVID-19

Obie strony potwierdziły, że w kontekście pandemii COVID-19 kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz krótkich łańcuchów dostaw w okresie kryzysu. Konieczne jest także wsparcie inwestycji infrastrukturalnych oraz nowych i stabilnych miejsc pracy na obszarach wiejskich, m.in. ze środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resiliance Facility), a kraje powinny skutecznie współpracować w trudnym czasie odbudowy gospodarczej i transformacji cyfrowej.

Wpływ umów międzynarodowych na sektor rolno-spożywczy UE

Rozmowa dotyczyła również Brexitu i jego wpływu na sektor rolno-spożywczy UE oraz polityki handlowej UE. − Polscy rolnicy, podobnie jak francuscy, mają obawy co do możliwości negatywnego wpływu umów handlowych UE z krajami Mercosur oraz Nową Zelandią na sektor rolny w UE –  podkreślił minister Grzegorz Puda.  Zadeklarował pełną gotowość aktywnej współpracy z Francją, w celu zabezpieczenia interesów europejskiego rolnictwa w ramach tych negocjacji.

Współpraca naukowa

Minister Grzegorz Puda wyraził nadzieję, że kontynuowana będzie dobra i korzystna dla obu stron współpraca, realizowana od kilku lat na poziomie szkół rolniczych oraz służb weterynaryjnych z naszych krajów. − Wymiana wiedzy fachowej i dobrych praktyk jest szczególnie istotna w kontekście zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń i innych chorób o charakterze transgranicznym w Europie. Jesteśmy również zainteresowani dalszym zacieśnianiem współpracy naukowej w obszarze badań i innowacji w rolnictwie – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

Rozmowy polsko-francuskie na temat polityki rolnej i perspektyw współpracy dwustronnej w obszarze rolnictwa będą niebawem kontynuowane na szczeblu ministrów rolnictwa obu krajów.



MRiRW


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę