OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Startuje Neo Biogas R-XXI Łobez

18 lutego 2025
Startuje Neo Biogas R-XXI Łobez

W Łobzie (woj. zachodniopomorskie) powstanie nowoczesna instalacja do fermentacji odpadów zielonych i biodegradowalnych. To efekt współpracy Neo Bio Energy (NBE), będącej częścią Neo Energy Group (NEG) oraz Celowego Związku Gmin R-XXI, które właśnie powołały do życia spółkę Neo Biogas R-XXI Łobez. To ogromna szansa dla gmin regionu Zachodniego Pomorza. Inwestycja nie tylko poprawi gospodarkę odpadami, ale też ograniczy emisję gazów cieplarnianych i dostarczy ekologicznych rozwiązań w zakresie zagospodarowania bioodpadów.

Za projektem stoi warszawska spółka Neo Bio Energy i Celowy Związek Gmin R-XXI. Neo Bio Energy jest częścią Holdingu Neo Energy Group ogólnopolskiego dewelopera oraz operatora odnawialnych źródeł energii aktywnego na rynku od 2004 roku. W skład Grupy wchodzą spółki realizujące szeroki wachlarz inwestycji OZE, który obejmuje instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także magazyny energii. Firma przez dwie dekady stworzyła portfel wysokiej jakości projektów i aktywnie rozbudowuje swoje portfolio. Działająca w ramach Grupy Neo Bio Energy (NBE) jest właścicielem i operatorem co trzeciej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się 82% energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Równolegle spółka dynamicznie umacnia swoją pozycję w obszarze biogazowni fermentacyjnych – jest właścicielem dwóch działających biogazowni rolniczych o łącznej mocy 1,5 MW, finalizuje budowę dwóch kolejnych instalacji rolniczych o mocy 2 MW, a w planach na ten rok i najbliższe lata ma otwarcie kilkunastu inwestycji tego typu. Neo Bio Energy jest numerem jeden w obszarze biogazu z własnym zapleczem remontowym i magazynem elementów zamiennych. Wskaźniki efektywności pracy zespołów energetycznych Neo Bio Energy są bliskie 98%. W 2024 roku produkcja NBE sięgnęła 100 GWh, co mogłoby zasilić 40-tysięczne miasto.

Celowy Związek Gmin R-XXI to organizacja zrzeszająca 33 gminy województwa zachodniopomorskiego. Jego głównym celem jest ochrona środowiska poprzez efektywne i racjonalne zarządzanie odpadami. Funkcjonująca w ramach związku instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów ma zdolność przerobową na poziomie 120 000 ton rocznie, co pozwala na kompleksowe zagospodarowanie odpadów trafiających do systemu. Jest zlokalizowana w Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Słajsinie (gm. Nowogard) zajmującym powierzchnię 24 ha. Zakład pełni kluczową rolę w regionalnej gospodarce odpadami, odpowiada za ich odbiór, przetwarzanie i unieszkodliwianie. Do jego głównych zadań należą mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych, przetwarzanie odpadów zielonych i innych bioodpadów z selektywnej zbiórki oraz składowanie pozostałości po sortowaniu i obróbce mechaniczno-biologicznej. Na jego terenie działa również sortownia, w której odpady są poddawane mechanicznemu przetwarzaniu na specjalnych liniach technologicznych.

Teraz oba podmioty, poprzez stworzoną wspólnie spółkę Neo Biogas R-XXI Łobez, rozpoczną realizację nowoczesnej instalacji do fermentacji odpadów zielonych i biodegradowalnych w Łobzie.

Dzięki takim projektom jak ten w Łobzie zmieniamy podejście do odpadów – nie są już problemem, lecz zasobem. Wierzymy, że nowoczesne technologie i odpowiedzialne zarządzanie odpadami to klucz do zrównoważonej przyszłości. To kolejna inwestycja Neo Bio Energy, która pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym i wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań w sektorze bioenergii. Cieszymy się, że wspólnie z CZG R-XXI możemy stworzyć instalację, która będzie wzorem dla innych regionów w Polsce, pokazując, że ekologiczne rozwiązania mogą iść w parze z efektywnością i korzyściami dla lokalnych społecznościmówi Jarosław Wasilewski, Dyrektor Handlowy Neo Bio Energy.

Budowa biogazowni w Łobzie to krok milowy dla naszego regionu. Dzięki tej inwestycji stworzymy innowacyjny system zagospodarowania bioodpadów, który nie tylko ograniczy emisję CO₂, ale także przyczyni się do wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w lokalnym miksie energetycznym. To także szansa na wzmocnienie współpracy między gminami oraz rozwój nowoczesnych technologii w gospodarce komunalnejpodkreśla Jacek Chrzanowski, Przewodniczący Zarządu Celowego Związku Gmin R-XXI.

Biogaz za 1000 dni

Budowa instalacji na działce zlokalizowanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Łobzie ma rozpocząć się w 2026 roku, a jej wartość przekroczy 100 mln zł.  Po uruchomieniu – w ciągu roku – zakład będzie przetwarzał ponad 40 tys. ton bioodpadów, przekształcając je w biogaz i kompost. Projekt wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju i przyczyni się do poprawy jakości środowiska oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Zostanie realizowany w kilku krokach, które będą miały kluczowe znaczenie dla terminowego i efektywnego zakończenia inwestycji.

W pierwszym z etapów – zaplanowanym na 2025 i 2026 rok – zrealizowane zostaną wszystkie formalności związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń i decyzji administracyjnych. Przeprowadzona będzie też szczegółowa analiza wykonalności oraz opracowanie projektu technicznego instalacji. Ponadto, zgodnie z założeniami, w tym czasie zakończy się pozyskiwanie wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących ochrony środowiska oraz sprawdzenie zgodności projektu z obowiązującymi przepisami prawa.

Następnie, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu procesu projektowego rozpoczną się prace budowlane – ich start jest zaplanowany na 2026 rok. W tym czasie powstanie infrastruktura instalacji, w tym budynki operacyjne, urządzenia do fermentacji, systemy wentylacyjne, a także zasilanie i infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Z uwagi na skalę inwestycji i złożoność procesów budowlanych, przewidywany czas realizacji tego etapu jest szacowany na dwanaście miesięcy.

Po zakończeniu budowy – w 2027 roku – instalacja przejdzie szereg testów technicznych i operacyjnych, które pozwolą mieć pewność, że wszystkie urządzenia działają zgodnie z założeniami projektowymi oraz spełniają normy środowiskowe i jakościowe. Prace testowe potrwają kilka miesięcy, a po ich zakończeniu instalacja zostanie oddana do użytku i zacznie przynosić gminie wiele korzyści. Co więcej, jej użytkowanie nie będzie uciążliwe dla otoczenia dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, które gwarantują bezpieczne i komfortowe funkcjonowanie instalacji zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Dzięki nowoczesnym systemom filtracji i kontroli emisji, proces fermentacji bioodpadów będzie bezwonny oraz nieuciążliwy pod względem hałasu. To rozwiązanie zapewni harmonijne współistnienie inwestycji z lokalnym otoczeniem i nie wpłynie negatywnie na jakość życia w regionie.

– Jestem przekonany, że biogazownia w Łobzie przyniesie naszej gminie i regionowi szereg korzyści. Oprócz pozytywnego wpływu na środowisko poprzez efektywne przetwarzanie bioodpadów, zyskamy również w innych obszarach. Dzięki zagospodarowaniu lokalnych bioodpadów zmniejszymy koszty ich transportu i utylizacji w instalacji w Słajsinie. Dodatkowo, funkcjonowanie biogazowni oznacza wpływy z podatków płaconych przez operatora, które przełożą się na nowe inwestycje gminne. Nie bez znaczenia są także nowe miejsca pracy – każde stanowisko jest dla nas cenne, a rozwój przedsiębiorstwa w strefie ekonomicznej stworzy możliwości współpracy dla firm transportowych, budowlanych i dostawczych. Powstanie tej nowoczesnej instalacji to dla naszej gminy także krok w stronę ekologicznej przyszłości i innowacyjnych rozwiązań w gospodarce odpadami. Cieszymy się, że możemy być częścią tej zielonej rewolucji, dbając o środowisko i przyszłe pokoleniapodkreśla Piotr Ćwikła, Burmistrz Łobza.

Powstanie biogazowni w Łobzie to kolejny przykład efektywnej współpracy sektora publicznego i prywatnego w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, która łączy doświadczenie i zasoby samorządów z innowacyjnymi technologiami oraz know-how firm specjalizujących się w OZE. Partnerstwo Neo Bio Energy i Celowego Związku Gmin R-XXI pozwala na efektywne wykorzystanie bioodpadów, przekształcenie ich w cenne surowce energetyczne oraz minimalizację negatywnego wpływu na środowisko, co stanowi modelowe rozwiązanie dla innych samorządów w Polsce. 

***

Neo Energy Group (NEG) jest deweloperem oraz operatorem odnawialnych źródeł energii aktywnym na rynku od 2004 roku. W skład Grupy wchodzą spółki realizujące szeroki wachlarz inwestycji OZE, który obejmuje instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe, biogazownie, a także projekty magazynowania energii. Łączna moc wszystkich projektów w jej portfelu wynosi 4,8 GW. Grupa stanowi część holdingu Neo Investments.

Neo Energy Group, będąc pionierem wielkoskalowej energetyki fotowoltaicznej i wiatrowej, przez dwie dekady stworzyła portfel wysokiej jakości projektów i aktywnie rozbudowuje swoje portfolio instalacji na terenie całego kraju. 

NEG jest także właścicielem i operatorem co trzeciej instalacji biogazu składowiskowego w Polsce, z których wytwarza się ponad 82% energii elektrycznej produkowanej ze wszystkich instalacji tego typu w naszym kraju.

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę