aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Światowy kodeks bezpieczeństwa żywności

13 czerwca 2023
Światowy kodeks bezpieczeństwa żywności

 Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uruchomiła wszechstronny, praktyczny i dostępny zestaw narzędzi zaprojektowany, aby pomóc wszystkim podmiotom działającym w sektorze spożywczym w przestrzeganiu międzynarodowych norm higieny żywności.

Zestaw narzędzi, którego wydanie 7 czerwca zbiega się ze  Światowym Dniem Bezpieczeństwa Żywności 2023 , opiera się na  Codex Alimentarius  (łac. WHO), której celem jest ochrona zdrowia konsumentów i promowanie uczciwych praktyk w handlu żywnością.

Zestaw narzędzi przekłada obszerny zestaw wytycznych i norm regulujących Dobre Praktyki Higieniczne (GHP) oraz Analizę Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP) na łatwo przyswajalne informacje za pośrednictwem strony internetowej  FAO . Szczególną uwagę zwrócono na wyzwania stojące przed małymi podmiotami prowadzącymi przedsiębiorstwa spożywcze i producentami w krajach o niskich i średnich dochodach. Na przykład witryna została zaprojektowana tak, aby dobrze działała na przenośnych urządzeniach mobilnych, które w niektórych krajach rozwijających się są znacznie bardziej rozpowszechnione niż komputery.

Nadrzędnym celem jest zapewnienie wszystkim podmiotom działającym na rynku spożywczym, czy to w gospodarstwie, czy na dalszych etapach łańcucha wartości, niezależnie od wielkości i lokalizacji, instrumentu, który umożliwi im lepszą współpracę z lokalnymi organami ds. bezpieczeństwa żywności w celu produkcji, przetwarzania i dystrybucji bezpiecznej żywności . Zestaw narzędzi jest również przeznaczony dla osób o roli instytucjonalnej, takich jak urzędnicy państwowi, środowisko akademickie i organizacje budujące potencjał.

„Ten zestaw narzędzi jest ważnym punktem odniesienia dla bezpieczeństwa żywności na całym świecie” — powiedziała Corinna Hawkes, dyrektor FAO ds. systemów żywnościowych i działu bezpieczeństwa żywności. „Zapewnia nie tylko uzgodnione na szczeblu międzynarodowym zasady bezpieczeństwa żywności, ale także ustanawia wspólny język, który z kolei zapewnia ramy i wspólnotę, w ramach której kraje mogą negocjować, a przedsiębiorstwa spożywcze mogą komunikować się między sobą w sprawie bezpieczeństwa żywności”.

Zwiększenie bezpieczeństwa żywności

Kiedy brakuje żywności, ludzie dołożą wszelkich starań, aby wyżywić siebie i swoje rodziny. Istnieje bezpośrednia korelacja między sytuacjami niedoboru żywności a zwiększonymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywności. Ponieważ każdego roku 600 milionów ludzi cierpi na choroby przenoszone przez żywność, jednym z priorytetowych obszarów FAO jest pomoc w zapewnieniu wszystkim bezpiecznej żywności.

FAO wspiera swoich członków w ich wysiłkach na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności na różne sposoby. Wraz z WHO FAO zapewnia porady, które stanowią podstawę naukową standardów Codex Alimentarius. FAO zapewnia również wsparcie we wdrażaniu norm oraz opracowywaniu ram prawnych i zdolności w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności.

Ten zestaw narzędzi, początkowo dostępny w trzech językach (angielskim, francuskim i hiszpańskim), jest jednym z zasobów wspierających takie inicjatywy.

Zawartość techniczna zestawu narzędzi została opracowana i sprawdzona wspólnie przez urzędników FAO ds. Bezpieczeństwa Żywności i zespół z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Guelph w Kanadzie. Wynika to z próśb krajów członkowskich o uczynienie wytycznych Kodeksu bardziej dostępnymi.

Jego zawartość obejmuje przewodniki dotyczące higieny osobistej, takie jak edukowanie gości zewnętrznych wchodzących do zakładu produkcji żywności, prawidłowej procedury i częstotliwości mycia rąk oraz sugestie dotyczące odpowiedniej odzieży.

W przyszłości planuje się zebranie informacji zwrotnych i ewentualne rozszerzenie zestawu narzędzi, aby zapewnić bardziej szczegółowe wytyczne dla innych sektorów systemu rolno-spożywczego, takich jak rybołówstwo. Akademia wyraziła już zainteresowanie wykorzystaniem go jako podstawy do tworzenia dedykowanych kursów dotyczących bezpieczeństwa żywności.

Normy żywnościowe ratują życie

Normy żywnościowe ratują życie, odgrywając kluczową rolę w zapobieganiu chorobom przenoszonym przez żywność – takie było główne przesłanie konferencji hybrydowej wysokiego szczebla zorganizowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) ) z okazji piątej edycji Światowego Dnia Bezpieczeństwa Żywności .

Każdego roku ponad 1 na 10 osób choruje z powodu skażonej żywności, a 420 000 umiera . Młodzi i bezbronni są nieproporcjonalnie dotknięci 200 różnymi chorobami przenoszonymi przez żywność, które wynikają z niebezpiecznej żywności, z których większości można zapobiec.

Wydarzenie zostało otwarte przez dyrektorów generalnych FAO, QU Dongyu i WHO, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, i zgromadziło ministrów i ekspertów w celu omówienia wykorzystania i wpływu standardów Kodeksu oraz roli nauki w ustanawianiu standardów bezpieczeństwa żywności i przekształcaniu naszych systemów rolno-spożywczych w celu zapewnienia każdemu człowiekowi wystarczającej, bezpiecznej, pożywnej i produkowanej w sposób zrównoważony żywności.

Normy kodeksowe

Temat tegorocznej imprezy został wybrany tak, aby zbiegł się z 60. rocznicą powołania przez FAO i WHO Komisji Codex Alimentarius (łac. w handlu żywnością.

„Potrzebujemy wspólnego zrozumienia tożsamości, jakości i bezpieczeństwa naszej żywności. Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO buduje taki kodeks żywnościowy” – powiedział QU Dongyu, zwracając się wirtualnie do publiczności.

„FAO uznaje kluczową rolę standardów żywności w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności, pomaganiu w ochronie zdrowia ludzkiego i ułatwianiu uczciwych praktyk w handlu żywnością, zwłaszcza w obliczu dalszego wzrostu handlu żywnością. Żywność może być bezpieczna tylko wtedy, gdy każda osoba zaangażowana w jej produkcję, dystrybucję i przygotowanie zapewni jej bezpieczeństwo”.

Codex Alimentarius ma wpływ na wszystkich – od konsumentów, producentów żywności i przetwórców po krajowe agencje kontroli żywności. Codex to także wzorcowe normy Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczące bezpieczeństwa żywności.

Za pośrednictwem Sekretariatu Kodeksu FAO i WHO zapewniają 189 członkom, którzy są jego częścią, oparte na nauce normy bezpieczeństwa, takie jak te dotyczące dodatków do żywności ,   pozostałości pestycydów lub wytyczne dotyczące postępowania w przypadku oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe przenoszonej przez żywność .

Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, który nagrał wiadomość wideo z tej okazji, powtórzył zaangażowanie swojej organizacji we współpracę z FAO, aby upewnić się, że wszyscy spożywają bezpieczną i zdrową żywność.

***

Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności 2023 to  hybrydowe wydarzenie na wysokim szczeblu z udziałem QU Dongyu, dyrektora generalnego FAO i Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa, dyrektora generalnego WHO. Tegoroczna impreza zbiegła się z 60. rocznicą powstania Komisji Kodeksu Żywnościowego.

oprac e-mk na podst źródło: FAO


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę