aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

SYTUACJA NA RYNKU WIEPRZOWINY

31 maja 2023
SYTUACJA NA RYNKU WIEPRZOWINY

Pod koniec kwietnia odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca oraz Grupy Dialogu Społecznego poświęcone sytuacji na rynku trzody chlewnej, w których wzięła udział Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Dobrostan zwierząt

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca przedstawiono najnowsze wnioski do trwającego przeglądu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA, aby poprawić dobrostan świń hodowlanych, należy unikać stosowania klatek i obcinania ogonów na rzecz alternatywnych środków, takich jak zwiększenie powierzchni kojców oraz rezygnacji z całkowicie rusztowej podłogi, co budzi obawy wśród hodowców i producentów świń. Ponadto ujawniony przez portale projekt sprawozdania z oceny skutków tego przeglądu potwierdza, że Komisja skłania się ku przestrzeganiu zaleceń (EFSA). Niestety planom wprowadzenia kolejnych nowych i kosztownych zasad nie towarzyszy refleksja o przyszłości hodowców w Unii Europejskiej. – Unijni producenci wieprzowiny mają coraz większe wymagania a coraz mniej pieniędzy na wdrożenie nowych przepisów. Biorąc pod uwagę dotychczasowe plany Komisji Europejskiej można się spodziewać, że będzie jeszcze gorzej. W efekcie  wkrótce na rynku może zabraknąć surowca, dlatego nie możemy dopuścić do uzależnienia się od importu mięsa z krajów trzecich. Musimy dbać o niezależność żywnościową UE i konkurencyjność europejskiej wieprzowiny na rynku światowym – przekazała po spotkaniu Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”.

Walka z ASF trwa

Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG Sante) poinformował o najnowszej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń w UE. W 2022 r. odnotowano 379 ognisk ASF u świń (87% w Rumunii). Do 25.04.2023 wykryto 68 ognisk u świń (95% w Rumunii).

Według DG Sante, analizując rozprzestrzenianie się wirusa na świecie można stwierdzić, że strategia w UE przynosi dobre rezultaty, choć jego kontrola u dzików jest trudniejsza niż w przypadku zwierząt gospodarskich. Największym wyzwaniem pod względem bioasekuracji są wciąż gospodarstwa drobnotowarowe. UE posiada unikalną wiedzę i doświadczenie w zakresie zapobiegania, kontrolowania i eliminowania ASF. Jedynym krajem, który zwalczył ASF u dzików jest Belgia. Dobrze radzą sobie także Czesi, choć ASF w tym kraju pojawił się w listopadzie 2022 r. (przypadek u dzika przy granicy z Polską).

Jednocześnie Komisja Europejska promuje rozwój szczepionek dla trzody chlewnej i dzików. Przeznaczono 12 mln euro na programy badawcze w ramach projektu Horizon. We Francji prowadzone są bardzo obiecujące badania nad szczepionką dla dzików podawaną drogą doustną. Wyeliminowanie tej choroby u dzika jest kluczowe dla efektywnej kontroli w gospodarstwach.

Sytuacja rynkowa

Podczas posiedzenia Grupy Dialogu Społecznego eksperci zauważyli, że spadająca liczba gospodarstw hodowlanych i afrykański pomór świń przekładają się na spadek produkcji w UE w 2023 r. Dzieje się tak pomimo poprawy sytuacji cenowej na rynku pasz. Ze względu na ograniczoną podaż ceny wieprzowiny w UE oscylują na rekordowych poziomach. Ale to z kolei sprawia, że eksport jest stosunkowo mniej konkurencyjny. Eksport wieprzowiny z UE spadł o ponad 16% w 2022 r., głównie z powodu 50% redukcji eksportu do Chin.

 

źródło: 

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

oprac. redakcja ppr.pl, źródło: Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę