aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żywność wysokiej jakości – finał konkursu MRiRW 2010

3 grudnia 2015
Od 2008 roku MRiRW organizuje corocznie konkursy promujące rolnictwo ekologiczne oraz żywność ekologiczną jako dziedzictwo rodzimych produktów regionalnych. W tym roku konkurs podzielony był na 4 kategorie. Pierwsza: konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne, druga: konkurs wiedzy o rolnictwie ekologicznym, trzecia: konkurs na najlepszą pracę magisterską dotyczącą polityki jakości żywienia. Czwarta kategoria to konkurs na najlepsze projekt promujący dany region za pomocą wytwarzanego miejscowo produktu spożywczego tradycyjnego. Zatem żeby nie trzymać naszych internautów w niepewności przedstawiamy laureatów we wszystkich tych kategoriach na etapie krajowym.

Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji nastąpiło podczas trwania Targów Natura Food 2010 w Łodzi. Laureatom nagrody wręczył drugiego dnia targów (16 października) Wiceminister Rolnictwa Artur Ławniczak.

W kategorii na ekologiczne gospodarstwo towarowe III miejsce przypadło: Alicji i Markowi Szutenbergom z Klukowej Huty pow. Stężyca – gospodarujących na ok. 11 ha z produkcją nastawioną na warzywa m.in. marchew, buraki, seler, por, kapustę i ogórki. W gospodarstwie jest też trzoda chlewna, dwie krowy, 25 indyków i 120 brojlerów. Państwo Szutenbergowie posiadają nową przechowalnię warzyw i ziemniaków o pojemności 300 ton, umożliwiającą przechowanie warzyw w bardzo dobrym stanie.

II miejsce w tej kategorii przypadło Beacie i Andrzejowi Stępniom z Przewozu pow. Wierzchlas – gospodarujących na podobnym areale ponad 10 ha, natomiast o innej strukturze produkcji. Tu dominuje w uprawach owies (6,23 ha) a gospodarstwo specjalizuje się w produkcji ekologicznych jaj, których roczna produkcja sięga 810 000 szt pochodzących od 3500 kur niosek rasy Lohmann.

Zwycięstwo w kategorii na ekologiczne gospodarstwo towarowe wygrał pan Jarosław Sendrowicz z Wierzchowa. Jego gospodarstwo 80 ha ukierunkowane jest na uprawę roślin jagodowych w tym: aronii, porzeczki czarnej i czerwonej oraz malin. Pan Jarosław zrzeszony jest w Grupie Producenckiej Owoców i Warzyw „Pomorze” Sp. z o.o.

Najlepsze gospodarstwo ekologiczne kategoria „ekologia – środowisko” 3 miejsce przypadło Sylwestrowi Janikowi z Dąbrowy pow. Dobra gospodarującym na 23 ha o wielokierunkowej produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Drugie miejsce dla pani Janiny Woźniak – Dubler z Miniewicz pow. Zabłudów. Na 17 ha uprawiane są warzywa i zioła. Praktycznie na polu i tunelach foliowych uprawiane są wszystkie warzywa i nowalijki spotykane w naszej strefie klimatycznej.

Zwyciężyli w tej kategorii państwo Aleksandra i Mieczysław Babalscy z Pokrzydłowa posiadających 13 hektarowe gospodarstwo o specjalizacji uprawy starych zbóż pszenicy i drzew owocowych śliw i jabłoni. Hodowane są tu krowy rasy polskiej czerwonej, kury zielononóżki oraz perliczki. Na miejscu wytwarzane są makarony, kasze, mąka, płatki, otręby i suszone owoce.

Pora na laureatów konkursu wiedzy o rolnictwie ekologicznym. W tej kategorii zwyciężył Dariusz Pawlak uczeń 2 klasy technikum w ZSz CKR w Widzewie o profilu technik mechanizacji rolnictwa. Drugie miejsce zajął Andrzej Misiak uczeń 4 klasy technikum ZSz CKR w Brzostowie o kierunku technik rolnik. Trzecie miejsce przypadło Emilianowi Dłuskiemu uczniowi 4 klasy ZSz CKR w Starym Lubiejewie. Wszyscy laureaci mogą pochwalić się wysoką średnią ocen na poziomie 5 i powyżej.

W trzeciej kategorii na najlepszą pracę magisterską wyróżniono panią Justynę Wieczyńską absolwentkę SGGW w Warszawie za pracę magisterską „Środowiskowe uwarunkowania mikotosyn w pszenicy z uprawy ekologicznej i konwencjonalnej”. Praca pisana pod kierunkiem dr Piotra Ochodzkiego zyskała najwyższe uznanie w oczach jurorów uzyskując I miejsce. Miejsce II przypadło w tym roku panu Pawłowi Kazimierzowi Grzelakowi absolwentowi tej samej uczelni co główna laureatka konkursu za pracę magisterską „ Ocena ekonomiczno-rynkowych efektów wsparcia finansowego rolnictwa ekologicznego w Polsce”. Praca pod kierunkiem dr inż. Mariusza Maciejczaka.

W czwartej kategorii na najlepszy projekt – inicjatywę promujący region za pomocą produktu regionalnego i tradycyjnego przyniósł zwycięstwo Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszenie Kraina Św. Anny za realizację projektu I Wojewódzkiego Konkursu Wypieku Kołacza Śląskiego. Drugie miejsce zajęła Lokalna Grupa Działania na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubelskiego za projekt „Sztuka kulinarna Krainy wokół Lublina”. Laureat trzeciej nagrody to Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” za cykl imprez promujących przyrodnicze i kulturowe walory regionu pt. „Dni Karpia w Dolinie Baryczy”.

Nasz portal gratuluje wszystkim laureatom konkursu życząc na przyszłość równie znamienitych sukcesów i inwencji w realizacji następnych pomysłów i projektów.

Tekst i zdjęcia: CES


 


POWIĄZANE

W dniach 7-9 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzi...

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz podsekretarz stanu Adam...

Najlepsze praktyki  Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w okresie od styczni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę