Timmermans o stanowisku KE w sprawie negocjacji WPR

7 grudnia 2020
Timmermans o stanowisku KE w sprawie negocjacji WPR

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Timmermans wziął udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Copa-Cogeca w dniu 3 grudnia 2020 r. w celu wymiany informacji na temat trwającego procesu negocjacji WPR i Europejskiego Zielonego Ładu. W następstwie jego ostatnich deklaracji w sprawie WPR, przedstawiciele zarówno Copa, jak i Cogeca chcieli zrozumieć jego myślenie i podejście Komisji do negocjacji.

Po kilku tygodniach wypowiedzi w mediach na temat rozpoczęcia rozmów trójstronnych nadszedł czas na wyjaśnienia i dyskusję. W obliczu zjednoczonego sektora rolnego i spółdzielczego, szukającego odpowiedzi, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ponownie potwierdził swoją lutową obietnicę dotyczącą oceny wpływu każdego oddzielnego wniosku, który Komisja przedstawi w sprawie Zielonego Ładu. Wiceprezes wykonawczy zapewnił również uczestników, że wycofanie wniosku dotyczącego WPR nie jest rozważane, ponieważ widzi miejsce na negocjacje w ramach obecnych mandatów współprawodawców w negocjacjach trójstronnych. Wreszcie komisarz Timmermans zaproponował wizję rolnictwa, w której uważa inwestycje w nowe technologie i rolnictwo węglowe za kluczowe opcje, aby sprostać wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie bardziej zrównoważonej produkcji.

W obecnym okresie  niestabilności i nadciągającej perspektywie Brexitu bez umowy i ciągłych trudności wynikających z kryzysu COVID-19, sektor rolnictwa podkreślił potrzebę przejrzystości i stabilności, aby móc planować z wyprzedzeniem i kontynuować inwestowanie w ulepszone metody produkcji. Dlatego też konieczna jest kompleksowa ocena wpływu europejskiego Zielonego Ładu, aby wyjaśnić konsekwencje jego wprowadzenia dla naszej produkcji żywności, konkurencyjności i dochodów z rolnictwa.

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, powtarzając obawy rolników, podkreśliła: "Podczas naszej konstruktywnej wymiany zdań,przypomniałam panu Timmermansowi o roli rolników jako prawdziwych "klimatmakerów". Mamy wiele inicjatyw, w których klimat i różnorodność biologiczna są w centrum naszych działań. Dotyczy to całej Europy. Zielony Ład powinien wspomóc nasze działania wśród wszystkich rolników, nie pozostawiając nikogo w tyle. Oczekujemy, że UE przeprowadzi kompleksową ocenę skutków i że instytucje będą kontynuować negocjacje w sprawie reformy WPR po 2020 roku. Wszyscy potrzebujemy jasnych ram i wizji dla rolnictwa UE. Międzynarodowa konkurencja szaleje i nikt nie będzie na nas czekał".

Ze swojej strony przewodniczący Cogeca, Ramon Armengol, dodał ponadto: „Jesteśmy gotowi przyjąć wyzwanie, jakim są wysokie ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Oczekujemy jednak, że UE będzie wspierać nasze działania, pomagając rolnikom i ich spółdzielniom konkretnymi narzędziami w zakresie innowacji, technologii i infrastruktury, aby zapewnić niezbędne inwestycje. Cieszę się, że Komisja uznaje rolę spółdzielni rolniczych w inwestowaniu w nowe, innowacyjne i bardziej zrównoważone systemy rolno-spożywcze”.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Letnie warzywa dyniowate, czyli ciekawe pomysły na ogórki, kabaczki, cukinię.Naj...

Jak hakerów powstrzymać? Boom na kryptowaluty nie umknął uwadze hakerów. Spektak...

Doskonalenie zawodowe przez całe życie wydaje się być dziś jedynym kierunkiem dl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę