aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Trudny czas sprzyja partnerstwu

4 listopada 2022
Trudny czas sprzyja partnerstwu

Do 7 listopada można zgłaszać się do konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”. W związku z tym prezentujemy rozmowę z Urszulą Jóźwiak, prezesem Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, współorganizatora Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Zapraszamy do tej bardzo ciekawej lektury.

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” ma swoją długą historię. W tym roku wyróżnienia zostaną przyznane po raz dwunasty?

Tak, zgadza się: to już dwunasta edycja konkursu, zainicjowanego przez pozarządowe organizacje, które uznały za ważną kwestię promowanie dobrych wzorów w zakresie polityki pracowniczej. Organizatorami Konkursu są Fundacja „Teraz Polska” oraz Krajowa Izba Gospodarcza, do ich grona dołączyła Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, która zajmuje się m.in. społeczną odpowiedzialnością biznesu i ESG. W Kapitule reprezentowani są przedstawiciele różnych think tanków i organizacji, m.in. Instytutu Staszica, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Centrum im. Adama Smitha, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. To przedsięwzięcie łączące ekspertów, naukowców, ludzi biznesu.

Czy formuła Konkursu ewoluuje?

Główna idea pozostaje bez zmian – jest nią wyróżnianie tych dobrych rozwiązań w polskich firmach, które służą pracownikom. W tegorocznej edycji organizatorzy zdecydowali o rozszerzeniu listy kategorii, w których przedsiębiorcy mogą się zgłaszać. Do dotychczasowych kategorii – Programy stażowe, Wolontariat, Motywacja, Edukacja, Firma przyjazna osobom z niepełnosprawnościami – dodano nowe: Lider ESG, Rozwój i cyfryzacja, Działalność zagraniczna. Wprowadziliśmy jeszcze jedną zmianę: niezależnie od wskazań ze strony Kapituły, zainteresowani mogą się sami zgłosić na pośrednictwem zakładki na stronie pracodawcagodnyzaufania.pl.

Do kiedy można się zgłaszać i kiedy poznamy laureatów?

Zgłoszenia są przyjmowane do 7 listopada, natomiast uroczysta gala odbędzie się w poniedziałek 28 listopada. Jak zawsze, poprzedzą ją debaty ekspertów i przedsiębiorców. Zresztą cały projekt nie ogranicza się jedynie do konkursu. Nasz portal działa cały rok, Konkurs jest patronem i organizatorem różnych debat i wydarzeń związanych z polityką pracowniczą. Zainteresowanie działaniami z tego obszaru jest z roku na rok większe, a my, jako organizatorzy, czerpiemy satysfakcję z tego, że mamy swój udział w udanej promocji tematyki wsparcia pracowników.

A czy ta tematyka nie jest coraz bardziej popularna z tego powodu, że dziś mamy w Polsce rynek pracownika, a firmy biją się o specjalistów?

W mojej ocenie właśnie to, że firmy starają się utrzymać lub przyciągnąć specjalistów, kusząc ich między innymi ciekawymi rozwiązaniami socjalnymi, możliwością rozwoju kwalifikacji lub elastycznymi warunkami pracy wynika z przełomu w świadomości pracodawców, który się dokonał w ostatnich kilkunastu latach. Pracownik, owszem, jest traktowany jako „kapitał ludzki”, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu: o kapitał się dba, inwestuje, troszczy, nie pozbywa się go lekkomyślnie. Paradoksalnie łatwiej jest zdobyć pieniądze na inwestycję niż zbudować załogę – wykwalifikowaną i lojalną – która tę inwestycję poprowadzi. A dla pracownika liczy się nie tylko wysokość wynagrodzenia, lecz również warunki, w jakich będzie to wynagrodzenie zdobywał. Także możliwość pogodzenia kariery zawodowej z życiem rodzinnym.

Czy pandemia była sprawdzianem, na ile deklaracje firm o wyjściu naprzeciw oczekiwaniom pracowników przekładają się na konkretne czyny?

Proszę zwrócić uwagę, że w zasadzie nieprzerwanie od 2020 roku firmy funkcjonują w sytuacji wyjątkowej. Najpierw była pandemia i lockdowny, tąpnięcie rynku, przerwanie światowych łańcuchów dostaw. Potem rynek jeszcze nie zdążył złapać oddechu, a Rosja napadła na Ukrainę. Wahania cen surowców, rosnące koszty, braki na rynku – to cały czas trwa. W dodatku inflacja w Polsce i całej Europie to kolejne uderzenie w gospodarkę. Od ponad dwóch lat przedsiębiorcy funkcjonują w realiach niepewności, nie wiedząc, jak rozwinie się sytuacja. Jednocześnie muszą zapewnić pracownikom spełnienie ich oczekiwań, muszą utrzymać przy sobie wykwalifikowane, perspektywiczne ekipy. Wprowadzają nowe rozwiązania, jak np. pracę zdalną, która w wielu sektorach staje się coraz popularniejsza. Ale muszą też w dobie ogromnego wzrostu kosztów życia rekompensować te zwyżki pracownikom. To niełatwe zadanie.

Niełatwe, jednak może uzmysłowi pracownikom i pracodawcom, że nie stoją po dwóch stronach barykady, a ich interesy w dużej mierze są zbieżne?

To się już dzieje. Także wskutek wdrażania wielu interesujących rozwiązań w sferze polityki pracowniczej. Obie strony rozumieją, że sukces buduje się wspólnie. Jeśli trzeba – wspólnie ponosząc pewne wyrzeczenia. Grunt, by traktować siebie po partnersku.

Dziękuję za rozmowę

źródło: Instytut Staszica.org


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę