UE/ KE przedstawia metodykę badań, by walczyć z podwójną jakością żywności

15 czerwca 2018
UE/ KE przedstawia metodykę badań, by walczyć z podwójną jakością żywności

KE opublikowała w czwartek nową wspólną metodykę porównywania jakości produktów spożywczych w całej UE. Ma ona pozwolić państwom przeprowadzać badania porównujące skład i właściwości produktów spożywczych sprzedawanych w podobnych opakowaniach w całej Unii.

Metodyka opracowana przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC), czyli jednostkę Komisji Europejskiej ds. nauki i wiedzy zostanie przedstawiona w czwartek na posiedzeniu "Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności". W skład tego ciała wchodzą państwa członkowskie, przedstawiciele firm oraz stowarzyszenia zawodowe i organizacje pozarządowe. Jego celem jest wspieranie KE w opracowywaniu polityki dotyczącej sektora rolno-spożywczego.

"Wszyscy konsumenci europejscy mają prawo do uczciwych transakcji w ramach jednolitego rynku. Wspólna metodyka opracowana we współpracy z państwami członkowskimi, organizacjami konsumenckimi i innymi zainteresowanymi podmiotami w łańcuchu dostaw żywności przyczyni się do rzucenia światła, w oparciu o dowody, na problem różnych składów identycznie oznaczanych produktów żywnościowych w całej Europie" - podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

Sprawa podwójnej jakości żywności i innych produktów wywołuje szczególnie mocne zainteresowanie w Czechach i na Słowacji, a także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W październiku 2017 roku w Bratysławie rozmawiali na ten temat premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. KE początkowo ograniczała się do wytycznych dla stolic, by te lepiej radziły sobie z tym zjawiskiem. W kwietniu zaproponowała wprowadzenie określenia "znacząco różnych" produktów pod tą samą nazwą z nadzieją, że może to zmienić zachowanie korporacji.

Wspólna metodyka badań żywności jest kolejnym krokiem, który ma zapewnić, że takie same produkty mają identyczny smak, czy właściwości niezależnie od tego, czy są sprzedawane w Niemczech, czy np. w Polsce.

"Jednolity rynek nie może być rynkiem podwójnych standardów. Wszyscy obywatele UE muszą mieć poczucie, że są traktowani w ten sam sposób i że otrzymują uczciwe i jasne informacje o kupowanych produktach" - oświadczyła unijna komisarz do spraw sprawiedliwości i konsumentów Viera Jourova.

Czeszka zaapelowała do urzędów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów o skorzystanie z opracowanej metodyki w nadchodzących miesiącach, aby położyć kres praktyce podwójnej jakości produktów.

KE podkreśla, że wszystkie produkty spożywcze sprzedawane w UE muszą spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa. Konsumenci muszą być informowani o głównych właściwościach produktów, określonych przede wszystkim w przepisach unijnych dotyczących etykietowania żywności, i nie mogą być wprowadzani w błąd, np. przez opakowanie.

Za dopilnowanie, aby żywność wprowadzana na jednolity rynek spełniała wymogi odpowiednich przepisów UE odpowiadają krajowe organy do spraw bezpieczeństwa żywności i ochrony konsumentów. Metodyka badań ma im pomóc stwierdzić, czy dane produkty żywnościowe są sprzedawane zgodnie z prawem UE.

KE przewiduje, że pierwsze wyniki badań powinny być dostępne do końca 2018 roku. Kampania ma w założeniu doprowadzić do powstania praktycznych wytycznych dla organów badających praktyki wprowadzające w błąd konsumentów.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Miasta oświetlone w 100 proc. energooszczędnie, budynki zasilane w połowie ze źr...

Sprzedawcy dadzą rabat gospodarstwom domowym, a koszty pokryje Fundusz Rekompens...

Na nie więcej niż 5 tys. lat wrocławscy naukowcy szacują wiek żuchwy prehistoryc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę