informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UE/ KE przedstawia metodykę badań, by walczyć z podwójną jakością żywności

15 czerwca 2018
UE/ KE przedstawia metodykę badań, by walczyć z podwójną jakością żywności

KE opublikowała w czwartek nową wspólną metodykę porównywania jakości produktów spożywczych w całej UE. Ma ona pozwolić państwom przeprowadzać badania porównujące skład i właściwości produktów spożywczych sprzedawanych w podobnych opakowaniach w całej Unii.

Metodyka opracowana przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC), czyli jednostkę Komisji Europejskiej ds. nauki i wiedzy zostanie przedstawiona w czwartek na posiedzeniu "Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności". W skład tego ciała wchodzą państwa członkowskie, przedstawiciele firm oraz stowarzyszenia zawodowe i organizacje pozarządowe. Jego celem jest wspieranie KE w opracowywaniu polityki dotyczącej sektora rolno-spożywczego.

"Wszyscy konsumenci europejscy mają prawo do uczciwych transakcji w ramach jednolitego rynku. Wspólna metodyka opracowana we współpracy z państwami członkowskimi, organizacjami konsumenckimi i innymi zainteresowanymi podmiotami w łańcuchu dostaw żywności przyczyni się do rzucenia światła, w oparciu o dowody, na problem różnych składów identycznie oznaczanych produktów żywnościowych w całej Europie" - podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska.

Sprawa podwójnej jakości żywności i innych produktów wywołuje szczególnie mocne zainteresowanie w Czechach i na Słowacji, a także w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej. W październiku 2017 roku w Bratysławie rozmawiali na ten temat premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej. KE początkowo ograniczała się do wytycznych dla stolic, by te lepiej radziły sobie z tym zjawiskiem. W kwietniu zaproponowała wprowadzenie określenia "znacząco różnych" produktów pod tą samą nazwą z nadzieją, że może to zmienić zachowanie korporacji.

Wspólna metodyka badań żywności jest kolejnym krokiem, który ma zapewnić, że takie same produkty mają identyczny smak, czy właściwości niezależnie od tego, czy są sprzedawane w Niemczech, czy np. w Polsce.

"Jednolity rynek nie może być rynkiem podwójnych standardów. Wszyscy obywatele UE muszą mieć poczucie, że są traktowani w ten sam sposób i że otrzymują uczciwe i jasne informacje o kupowanych produktach" - oświadczyła unijna komisarz do spraw sprawiedliwości i konsumentów Viera Jourova.

Czeszka zaapelowała do urzędów odpowiedzialnych za ochronę konsumentów o skorzystanie z opracowanej metodyki w nadchodzących miesiącach, aby położyć kres praktyce podwójnej jakości produktów.

KE podkreśla, że wszystkie produkty spożywcze sprzedawane w UE muszą spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie bezpieczeństwa. Konsumenci muszą być informowani o głównych właściwościach produktów, określonych przede wszystkim w przepisach unijnych dotyczących etykietowania żywności, i nie mogą być wprowadzani w błąd, np. przez opakowanie.

Za dopilnowanie, aby żywność wprowadzana na jednolity rynek spełniała wymogi odpowiednich przepisów UE odpowiadają krajowe organy do spraw bezpieczeństwa żywności i ochrony konsumentów. Metodyka badań ma im pomóc stwierdzić, czy dane produkty żywnościowe są sprzedawane zgodnie z prawem UE.

KE przewiduje, że pierwsze wyniki badań powinny być dostępne do końca 2018 roku. Kampania ma w założeniu doprowadzić do powstania praktycznych wytycznych dla organów badających praktyki wprowadzające w błąd konsumentów.

 

Krzysztof Strzępka (PAP)


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 21.02.2019 światowa prod...

Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę