aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE MA WADLIWE PODEJŚCIE DO KRYZYSU ŻYWNOŚCIOWEGO

30 września 2022
UE MA WADLIWE PODEJŚCIE DO KRYZYSU ŻYWNOŚCIOWEGO

Orędzia o stanie Unii przewodniczącej Komisji Europejskiej wygłoszone przez Ursulę von der Leyen w dniu 14 września 2022 roku oraz dyskusja zdominowana była przez kwestie związane z Ukrainą i kryzysem energetycznym.

Jak donosi euroreporter.co cyberbezpieczeństwo, ekologiczny transport i długoterminowe rozwiązania w zakresie ochrony środowiska otrzymały jedynie przelotną wzmiankę, co rodzi pytania dotyczące postępów w tych kluczowych kwestiach.

Jednak kryzys żywnościowy był najbardziej rażącym niedopatrzeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę wpływ kryzysu energetycznego na producentów i konsumentów rolno-spożywczych.

Posłowie do PE ostro skrytykowali Komisję Europejską na niedawnym posiedzeniu za to, że nie doceniła niszczycielskiego wpływu, jaki jej cel dotyczący pestycydów na 2030 r. miałby na zaopatrzenie w żywność, co zostało ujawnione przez Wspólne Centrum Badawcze Komisji (JRC) w raporcie opublikowanym w zeszłym roku.

Badanie JRC wykazało, że wdrożenie F2F w obecnej formie zmniejszyłoby produkcję zbóż, warzyw, mięsa i mleka w UE odpowiednio o 15%, 12%, 14% i 10%.

Wiodący kandydat na ogólnounijny system etykietowania żywności na froncie opakowania (FOP) – kolejny kluczowy filar F2F – grozi pogłębieniem poważnych wyzwań, przed którymi stoją europejscy rolnicy.

Wspierany przez Francję Nutri-Score, podobnie jak wszystkie systemy FOP, ma na celu poprawę zdrowia żywieniowego i walkę z otyłością poprzez dostarczanie kupującym informacji o wartościach odżywczych. Jednak jego wadliwy algorytm, który ocenia produkty spożywcze za pomocą systemu klasyfikacji od A do E, od zielonego do czerwonego, opartego na porcji 100 ml/g, nie ocenia zdrowotności żywności w szczegółowy i kompleksowy sposób.

Nutri-Score obniża zawartość cukru, sodu i tłuszczu bez uwzględniania odpowiedniej wielkości porcji produktu i szerszych korzyści odżywczych, gdy jest spożywany z umiarem w ramach zbilansowanej diety.

W ten sposób niektóre europejskie produkty podstawowe, takie jak oliwa z oliwek, szynka parmeńska i ser Roquefort, otrzymują niesprawiedliwie surową ocenę „D” i „E” Nutri-Score, podczas gdy wysoko przetworzone produkty, takie jak płatki Chocapic, otrzymują mylące „A”, co zagraża wyrządzić znaczne szkody ekonomiczne producentom rolno-spożywczym, którzy już zmagają się z kryzysem energetycznym i stratami upraw spowodowanymi suszą.

Cały artykuł znajduje się w linku tutaj: https://pl.eureporter.co/politics/european-commission/2022/09/27/state-of-the-union-address-highlights-flawed-eu-approach-to-food-crisis

 

e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę