BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ukraina dużym dostawcą mąki pszennej na świecie

4 sierpnia 2023
Ukraina dużym dostawcą mąki pszennej na świecie


Ukraina zajęła 23 miejsce wśród dostawców mąki pszennej na świecie. W 2022 roku kraj ten wyeksportował prawie 75 tys. ton mąki pszennej, zmniejszając wolumen dostaw na rynki zagraniczne o 29%. Według wyników z 2022 roku Ukraina zajęła 23. miejsce w międzynarodowym rankingu. Tendencja spadkowa trzeci rok z rzędu towarzyszyła krajowym eksporterom. Jednak według Ukraińskiego Stowarzyszenia Eksportu Rolnego już w pierwszej połowie 2023 roku udało się wyeksportować 82 tys. ton mąki pszennej o wartości 25 mln dolarów. - więcej niż w całym ubiegłym roku. Obecnie realizowane są główne dostawy (ponad 40% w ujęciu pieniężnym) do Polski, Mołdawii i Palestyny.

W sumie, według informacji International Trade Center (ITC), za 2022 rok wartość eksportu mąki pszennej na świecie wzrosła o 22% i osiągnęła 6,4 mld dolarów. Jednocześnie w ujęciu naturalnym globalna sprzedaż tego produktu przetwórczego, podobnie jak w 2021 r., wyniosła ponad 12 mln t. Głównymi dostawcami mąki pszennej na rynek międzynarodowy w ubiegłym roku były Turcja (3 085 tys. t), Kazachstan ( 1936 tys. ton) oraz Niemcy (1009 tys. ton). Razem dostarczyli połowę ilościowego wolumenu eksportu mąki pszennej. Pierwszą dziesiątkę krajów eksportujących uzupełniają również Uzbekistan, Indie, Argentyna, Belgia, Włochy, Wielka Brytania i USA. Generalnie ograniczenia związane z koronawirusem i kwarantanna spowodowały spadek wolumenu światowego handlu mąką o 10-12%, ponieważ spadł popyt ze strony placówek gastronomicznych.

Ukraiński Związek Eksportu Rolnego uważa , że mąka jest produktem z wartością dodaną, ponieważ na naszym terytorium odbywa się przetwórstwo zboża, a zatem na Ukrainie mają miejsce dwie dystrybucje wartości dodanej. Wraz z tym eksport mąki wymaga wykorzystania logistyki kontenerowej, która dziś będzie miała największy wpływ na zdolność ukraińskich eksporterów do zachowania geografii i wielkości sprzedaży zagranicznej, jej dywersyfikacji, zmniejszenia potencjalnego ryzyka biznesowego i zapobiegania utrata pozycji Ukrainy na rynku światowym. Nasi eksporterzy mają nadzieję, że rząd będzie w stanie podjąć niezbędne działania w celu obniżenia kosztów logistyki kontenerowej, które zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie , w szczególności zapewnienie warunków ubezpieczenia kontenerów morskich.

oprac e-mk, ppr.pl na podst źródło: USEZ


POWIĄZANE

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Według Fundacji Świętego Mikołaja prawdziwy Święty Mikołaj pomaga dzieciom każde...

Do niedzieli 26 listopada trwał Tydzień Kuchni Polskiej, specjalna akcja organiz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę