aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ukraina dużym dostawcą mąki pszennej na świecie

4 sierpnia 2023
Ukraina dużym dostawcą mąki pszennej na świecie


Ukraina zajęła 23 miejsce wśród dostawców mąki pszennej na świecie. W 2022 roku kraj ten wyeksportował prawie 75 tys. ton mąki pszennej, zmniejszając wolumen dostaw na rynki zagraniczne o 29%. Według wyników z 2022 roku Ukraina zajęła 23. miejsce w międzynarodowym rankingu. Tendencja spadkowa trzeci rok z rzędu towarzyszyła krajowym eksporterom. Jednak według Ukraińskiego Stowarzyszenia Eksportu Rolnego już w pierwszej połowie 2023 roku udało się wyeksportować 82 tys. ton mąki pszennej o wartości 25 mln dolarów. - więcej niż w całym ubiegłym roku. Obecnie realizowane są główne dostawy (ponad 40% w ujęciu pieniężnym) do Polski, Mołdawii i Palestyny.

W sumie, według informacji International Trade Center (ITC), za 2022 rok wartość eksportu mąki pszennej na świecie wzrosła o 22% i osiągnęła 6,4 mld dolarów. Jednocześnie w ujęciu naturalnym globalna sprzedaż tego produktu przetwórczego, podobnie jak w 2021 r., wyniosła ponad 12 mln t. Głównymi dostawcami mąki pszennej na rynek międzynarodowy w ubiegłym roku były Turcja (3 085 tys. t), Kazachstan ( 1936 tys. ton) oraz Niemcy (1009 tys. ton). Razem dostarczyli połowę ilościowego wolumenu eksportu mąki pszennej. Pierwszą dziesiątkę krajów eksportujących uzupełniają również Uzbekistan, Indie, Argentyna, Belgia, Włochy, Wielka Brytania i USA. Generalnie ograniczenia związane z koronawirusem i kwarantanna spowodowały spadek wolumenu światowego handlu mąką o 10-12%, ponieważ spadł popyt ze strony placówek gastronomicznych.

Ukraiński Związek Eksportu Rolnego uważa , że mąka jest produktem z wartością dodaną, ponieważ na naszym terytorium odbywa się przetwórstwo zboża, a zatem na Ukrainie mają miejsce dwie dystrybucje wartości dodanej. Wraz z tym eksport mąki wymaga wykorzystania logistyki kontenerowej, która dziś będzie miała największy wpływ na zdolność ukraińskich eksporterów do zachowania geografii i wielkości sprzedaży zagranicznej, jej dywersyfikacji, zmniejszenia potencjalnego ryzyka biznesowego i zapobiegania utrata pozycji Ukrainy na rynku światowym. Nasi eksporterzy mają nadzieję, że rząd będzie w stanie podjąć niezbędne działania w celu obniżenia kosztów logistyki kontenerowej, które zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie , w szczególności zapewnienie warunków ubezpieczenia kontenerów morskich.

oprac e-mk, ppr.pl na podst źródło: USEZ


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę