BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ukraiński eksport art. rolno-spożywczych ciągle rośnie

29 maja 2023
Ukraiński eksport art. rolno-spożywczych ciągle rośnie

Ukraińskie media i organizacje poinformowały o najnowszy danych dotyczących eksportu rolno-spożywczego Ukrainy w okresie styczeń-marzec 2023r. Okazuje się, że w pierwszym kwartale 2023 roku nasz kraj wyeksportował produkty rolno-spożywcze o wartości 6,7 mld dolarów, czyli o 5% więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w marcu ubiegłego roku, w związku z początkiem blokowania portów morskich, ukraiński eksport miał minimalne możliwości realizacji, a szczegółowe oficjalne statystyki handlu zagranicznego nie były dostępne, co ogranicza dane do porównania . 

Przychody z eksportu mięsa i podrobów wyniosły 202 mln dolarów, czyli o 6% więcej niż w okresie styczeń-marzec 2022 r. Tak jak poprzednio, głównym produktem eksportowym tej grupy jest mięso drobiowe , za które 104 tys. ton zarobiło 180 mln dolarów.

W ciągu 3 miesięcy 2023 r. przychody ze sprzedaży eksportowej produktów mleczarskich przekroczyły 50 mln dolarów, a najcenniejsze pozycje stanowiły tu mleko w proszku i skondensowane – 18 mln dolarów, masło i pasty mleczne – 14 mln dolarów, sery – 10 mln dolarów.

W tym roku ukraińskie firmy wyeksportowały około 13 tys. ton jaj o wartości ponad 19 mln dolarów. Generalnie cena eksportowa pozostaje u nas na poziomie z zeszłego roku – 1534 dol./t czyli 39 884 dol./kontener 26 ton.

Sprzedaż miodu na rynki zagraniczne to prawie 12 000 ton o wartości 31 mln dolarów. W porównaniu z 2022 rokiem ceny miodu ukraińskiego nieznacznie spadły – do 2643 USD/t.

Przychody z eksportu przetworów owocowych i jagodowych w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosły 59 mln dolarów, czyli o 41% mniej niż w 3 miesiącach 2022 rokuGłówne dochody obecnie tradycyjnie pochodzą ze sprzedaży za granicę mrożonych jagód i owoców produkcji ukraińskiej - 28 mln dolaróworzechów włoskich - 22 mln dolarów, zbóż - 8 mln dolarów.

Generalnie eksport produktów z wartością dodaną charakteryzuje się względną stabilnością, zachowany jest tradycyjny asortyment i ceny na te produkty. Nieznacznie wzrosła wartość sprzedaży mięsa i jego przetworów, a zaległości w przetworach owocowych i jagodowych można z czasem nadrobić, gdy przyjmą tegoroczne zbiory. 

Kraje Unii Europejskiej nadal odgrywają ważną, a czasem decydującą rolę w sprzedaży mięsa drobiowego, jaj, miodu i produktów ogrodniczych. Jednak wprowadzone w kwietniu przez Polskę, Węgry, Słowację i Bułgarię zakazy i ograniczenia dostaw z Ukrainy spowodowały spadek ilościowych i wartościowych wskaźników naszego eksportu rolno-spożywczego. Jeśli problem nie zostanie kompleksowo rozwiązany i sytuacja ta będzie się okresowo powtarzać, potencjał sprzedaży zagranicznej ukraińskich produktów nieuchronnie się zmniejszy- stwierdza w swoim komunikacie stowarzyszenie eksportetrów Ukrainy

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W przyszłym roku nadal będą funkcjonować państwowe programy wsparcia dla produce...

1 grudnia Bułgaria zniosła zakaz importu z Ukrainy czterech płodów rolnych (psze...

Zgodnie z przewidywaniami, paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w os...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę