aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UNIA EUROPEJSKA NIE MA WIZJI ROZWOJU SEKTORA HODOWLANEGO

6 marca 2024
UNIA EUROPEJSKA NIE MA WIZJI ROZWOJU SEKTORA HODOWLANEGO

Pod koniec lutego miało miejsce posiedzenie Obserwatorium Rynku Mięsa, którego celem jest zapewnienie przejrzystości unijnych sektorów wołowiny i cielęciny oraz sektora wieprzowiny. W posiedzeniu wziął udział Jacek Zarzecki ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, Prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

Brak chętnych do przejmowania ojcowizny

Podczas spotkania przedstawiciele Komisji Europejskiej dokonali analizy poszczególnych rynków. Z przekazanych informacji wynika, że obserwowany jest spadek produkcji wołowiny oraz wzrost jej cen. W handlu zagranicznym notujemy delikatny wzrost eksportu przy spadku importu. - Spadkowa tendencja produkcji wołowiny w Unii Europejskiej to m.in. efekt starzenia się unijnych farmerów oraz towarzyszący temu braku wymiany pokoleniowej. Do tego dochodzi brak stabilnej legislacji dotyczącej hodowli zwierząt oraz ciągły wzrost wymagań środowiskowych – mówił podczas posiedzenia Jacek Zarzecki Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

 

Apel do Komisji Europejskiej

Jacek Zarzecki w swojej wypowiedzi zaapelował do przedstawicieli Komisji Europejskiej, aby stworzyć, nie program odbudowy produkcji zwierzęcej, ale program powstrzymania zmniejszającej się ilości gospodarstw hodowlanych. A do tego niezbędne jest stworzenie ogólnoeuropejskiej strategii dla branży hodowlanej.

 - Nie możemy stawiać tylko na produkcję roślinną. Przyszłością jest produkcja mieszana, bo takie gospodarstwa są bardziej odporne na anomalie rynkowe. Polska jest znacznym producentem zbóż paszowych i należy to wykorzystać. Potrzebujemy wizji w którą stronę ma iść sektor hodowlany – apelował do urzędników DG AGRI Jacek Zarzecki z PZPiHBM.

 

Stabilna i przejrzysta legislacja

Niezbędne jest także stworzenie przejrzystych i stabilnych przepisów. Bez tego hodowcy nie będą mieli poczucia bezpieczeństwa oraz nie będą wiązali swojej przyszłości z rolnictwem. Na pewno nie służą temu oderwane od realiów ekonomicznych „opinie naukowe” Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA dotyczące drastyczne zaostrzenie wymogów dobrostanowych. Niestety w przyszłości mogą być dla Komisji Europejskiej podstawą do tworzenia projektów aktów legislacyjnych.

 

Zdefiniować na nowo Zielony Ład

Zdaniem Jacka Zarzeckiego Komisji Europejska powinna także przedefiniować swoje dotychczasowe myślenie o wprowadzaniu zasad Europejskiego Zielonego Ładu.

Zamiast obowiązków i sankcji należy stworzyć system dobrowolnych zachęt popartych odpowiednim finansowaniem. Popatrzmy na polski system dobrostanu zwierząt, który działa na takich właśnie zasadach i zdecydowało się na niego blisko 100 tys. gospodarstw rolnych – tłumaczył J. Zarzecki.

Oprócz rewizji Zielonego Ładu swoje pole do popisu mają także państwa członkowskie, które mają dużą dowolność w kształtowaniu krajowych Planów Strategicznych. Dlatego trzeba wykorzystać tą możliwość i dokonać maksymalnego uproszczenia przepisów.

 

Zadanie (informacja prasowa) sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Owoców i Warzyw oraz Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

oprac e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę