aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Unijny rynek jaj odzyskał równowagę

21 czerwca 2018
Unijny rynek jaj odzyskał równowagę

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z obniżeniem tempa wzrostu produkcji drobiu w Polsce. Dostrzegamy rosnące zatory na poszczególnych odcinkach łańcucha dostaw, w szczególności na poziomie uboju, z uwagi na wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych. Przy utrzymującym się relatywnie silnym popycie zagranicznym na polski drób oddziałuje to w kierunku wzrostu jego ceny.

Potwierdzają to wyższe ceny uzyskiwane przez polskich eksporterów. W kwietniu średnie ceny brojlerów w Polsce wyrażone w euro były bowiem o 29% niższe od średniej unijnej wobec 35% w kwietniu ub. r. W efekcie prognozujemy, że cena drobiu w Polsce w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie wzrostowym. Głównym czynnikiem czynnika dla naszego scenariusza jest ewentualne wystąpienie przypadków ptasiej grypy w UE.

W okresie styczeń - luty 2018 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 24,2% r/r wobec wzrostu o 14,5% w analogicznym okresie 2017 r. Głównym źródłem wzrostu wartości polskiego eksportu była większa sprzedaż do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Cena skupu kurcząt wyniosła w kwietniu 3,38 zł/kg (wzrost o 5,2% r/r), a cena indyków wyniosła 4,52 zł/kg (spadek o 13,5% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla brojlerów ukształtowała się na poziomie 1,41 zł/kg (wzrost o 1,4% r/r), a pasz dla indyków 1,33 zł/kg (spadek o 0,5% r/r). W rezultacie w kwietniu relacja cen żywiec/pasza wyniosła na rynku kurcząt 2,39 wobec 2,36 przed rokiem, a na rynku indyków 3,14 wobec 3,55 przed rokiem, wskazując na wzrost opłacalności produkcji kurcząt oraz jej spadek w przypadku indyków w ujęciu rocznym. Po uwzględnieniu czynników krajowych oraz wzorca sezonowości prognozujemy, że ceny skupu kurcząt brojlerów i indyków na koniec 2018 r. ukształtują się odpowiednio na poziomie ok. 3,20 zł/kg oraz 4,35 zł/kg, a na koniec 2019 r. wyniosą odpowiednio 3,30 zł/kg oraz 4,55 zł/kg.

Unijny rynek jaj powrócił do równowagi po negatywnym szoku podażowym, do jakiego doszło w sierpniu ub. r. po wykryciu licznych przypadków skażenia jaj fipronilem w krajach Europy Zachodniej. W efekcie wraz z odbudową produkcji jaj w krajach Europy Zachodniej obserwowane jest zmniejszenie popytu zagranicznego na polskie jaja, a w konsekwencji spadek krajowych cen jaj.

W okresie styczeń - luty 2018 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 116,9% r/r wobec spadku o 12,9% w analogicznym okresie 2017 r. Cena skupu jaj klasy M w kwietniu br. wyniosła 33,70 zł/100 sztuk (wzrost o 20,4% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,22 zł/kg (wzrost o 12,4% r/r). W konsekwencji w kwietniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 27,59 wobec 32,21 przed rokiem. Uważamy, że w kolejnych miesiącach obserwowany będzie dalszy spadek cen jaj do poziomu sprzed sierpnia ub. r. W efekcie, uwzględniając bieżącą sytuację na rynku jaj oraz krajowy wzorzec sezonowości prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2018 r. wyniesie ok. 32 zł/100 sztuk oraz ok. 31 zł/100 sztuk na koniec 2019 r.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę