OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

USA: kolejne milionowe straty w pogłowiu kur

23 stycznia 2025
USA: kolejne milionowe straty w pogłowiu kur

Jak donosi Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, 

Amerykański rynek jaj konsumpcyjnych w dalszych ciągu pozostaje pod silną presją szkód powodowanych przez grypę ptaków. Od początku stycznia 2025 roku rośnie liczba ognisk w stadach towarowych kur niosek oraz w gospodarstwach zajmujących się odchowem ptaków. Z analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz wynika, że od początku tego roku pogłowie kur utrzymywanych w celu produkcji jaj konsumpcyjnych zredukowane zostało o ponad 7 milionów sztuk.

Przypominamy, że w grudniu 2024 roku wirus grypy ptaków doprowadził do redukcji zaplecza produkcyjnego jaj konsumpcyjnych w USA o blisko 14 milionów kur niosek. Łącznie, biorąc pod uwagę ogniska występujące od października minionego roku do stycznia 2025 roku, amerykański rynek jaj poniósł straty w pogłowiu kur niosek w wysokości blisko 28 milionów sztuk.

USA łagodzą zakaz importu francuskiego drobiu

Amerykanie i Kanadyjczycy złagodzili zakaz eksportu francuskiego drobiu i tym samym zniesione zostały ograniczenia wobec niektórych francuskich towarów. Restrykcje w handlu wprowadzono z powodu rozpoczęcia przez Francuzów w 2023 roku kampanii szczepień w stadach kaczek przeciwko wirusowi grypy ptaków. Francuskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że po ponad rocznych negocjacjach udało się przekonać władze Stanów Zjednoczonych i Kanady o bezpieczeństwie szczepień przeciwko HPAI i w związku z tym ogłoszono zniesienie ograniczeń dotyczących niezaszczepionego drobiu i produktów drobiowych/produktów ubocznych pochodzących ze stad niezaszczepionych, przy jednoczesnym „zachowaniu bezpieczeństwa handlu produktami rolnymi”. Francuzom szczególnie zależało na uruchomieniu sprawnego handlu w sektorze genetyki drobiu, czyli jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych.

Francja wprowadziła szczepienia przeciwko wysoce zjadliwej grypie ptaków w październiku 2023 roku koncentrując się na szczepieniu kaczek utrzymywanych w kierunku produkcji foie gras. Niektóre kraje, w tym USA i Kanada zareagowały wprowadzaniem zakazu importu drobiu i produktów drobiarskich obawiając się ryzyka, że zaszczepione ptaki mogą nie wykazywać objawów zakażenia, co oznacza, że nie można ustalić, czy wirus znajduje się w stadzie.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę