Uwielbiasz tulipany w ogrodzie? – jesień to idealny czas na ich sadzenie

6 października 2020
Uwielbiasz tulipany w ogrodzie? – jesień to idealny czas na ich sadzenie
Newseria Lifestyle

Jesień to idealny czas na zaplanowanie wiosennego ogrodu. Jeśli chcemy za kilka miesięcy cieszyć się kwitnącym tulipanami, właśnie teraz jest pora, aby je zasadzić. Oprócz sadzonek, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które są niezbędne przy sadzeniu i przesadzaniu roślin, czyli szpadel oraz łopatkę.

Tulipany to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Nie ma innej, kwitnącej wiosną rośliny cebulowej, która ma tyle odmian i barw, co tulipan. Pierwsze odmiany zaczynają kwitnąć już w połowie marca, a późne mogą kwitnąć jeszcze w pierwszym tygodniu czerwca. Jesień to najlepsza pora na ich sadzenie.

Od czego zacząć?

Zanim rozpoczniemy wkopywać się w glebę i wybierać kolory, wysokość i rodzaj tulipanów, dobrze jest przemyśleć, jaki rodzaj rabat nam się podoba. Jeśli chcemy osiągnąć elegancki, stylowy rezultat to postawmy na jednokolorowe kwiaty jednego typu. A jeśli myślimy o naturalnym efekcie, wówczas rozważmy zasianie kilku różnych rodzajów. Warto przy tym pamiętać, że tulipany wyglądają lepiej w grupie, niż pojedynczo.

Wysokie odmiany tulipanów nadają się na rabatę z bylinami i jednorocznymi kwiatami kwitnącymi w lecie, gdyż wczesne odmiany zdążą przekwitnąć, zanim nastanie pora kwitnienia bylin i kwiatów jednorocznych. Tulipany wysokie pasują też do rzędu piwonii, dobrze wyglądają na trawniku, łące pod drzewami i krzewami zrzucającymi liście. Kiedy szukamy roślin, które moglibyśmy posadzić razem z tulipanami, dobierajmy takie, które mają podobne wymagania odnośnie gleby i stanowiska. Rośliny te powinny preferować dobrze zdrenowaną ziemię i znosić czasem suszę.

ABC sadzenia tulipanów

Tulipany sadzimy od końca września aż do chwili, kiedy ziemia zacznie zamarzać, czyli zazwyczaj do końca listopada. Cebulki umieszcza się w ziemi na głębokości będącej trzykrotnością wysokości cebulki. Jeśli posadzimy je nieco płyciej lub trochę głębiej, też powinny wyrosnąć. Ziemia, w której sadzimy tulipany powinna być luźna, dobrze zdrenowana, na pewno nie ciężka, gliniasta. Cebulki, które w zimie stoją w wodzie ulegają zniszczeniu.

Kupując cebulki tulipanów, zwracajmy uwagę na ich wielkość - im większe, tym dorodniejsze będą kwiaty. Jeśli ich nie posadzimy od razu to przechowujmy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Czytajmy etykiety i sprawdzajmy, czy kolor, wysokość i czas kwitnienia odpowiada naszym potrzebom.

Jakie narzędzia?

Do sadzenia tulipanów z pewnością przyda nam się szpadel, jak również łopatka. Przed ich posadzeniem, przygotujmy ziemię. Jeśli sadzimy kwiaty w grupie, podkopmy szpadlem wierzch gleby, połóżmy cebulki i przykryjmy ziemią. Na rynku dostępne są np. szpadle ErgonomicTM marki Fiskars z profilowanym trzonkiem, dzięki któremu nie nadwyrężymy kręgosłupa i odciążymy nadgarstki, albo model SmartFitTM z regulowanym trzonkiem, który zapewnia komfort pracy. Do posadzenia pojedynczych kwiatów, użyjmy wąskiej łopatki np. z serii Premium PlantersTM, która podobnie jak wspomniany szpadel wyróżnia się ergonomicznym designem. Doskonale sprawdzi się również  łopatka XactTM, z dużą głowicą ze stali nierdzewnej, która szybko wbija się w ziemię. Jeśli pracujemy w twardej glebie, świder QuikDrill załatwi sprawę.

Jeśli zamarzyliśmy sobie tulipany na trawniku to powinniśmy najpierw oznaczyć teren za pomocą szpadla prostego. Następnie wyciąć darń i odwinąć ją, aby mieć dostęp do podłoża. Potem spulchniamy ziemię i mieszamy ją z mączką kostną. Cebulki sadzimy gęsto, nieregularnie, wciskając w ziemię. Na koniec przykrywamy z powrotem darnią.

 

Orientacyjna cena detaliczna:

- łopatka wąska Premium PlantersTM – ok. 40 zł

- łopatka XactTM – ok. 44 zł

- szpadel ergo, prosty – ok. 100 zł

- teleskopowy szpadel prosty SmartFitTM – ok. 149 zł

- świder S QuikDrillTM – ok. 200 zł

 

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę