A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

W polskim rolnictwie coraz większa dekoniunktura

14 marca 2023
W polskim rolnictwie coraz większa dekoniunktura

Kolegium Analiz Ekonomicznych, Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głownej Hndlowej w Warszawie przedstawił informację sygnalną badania okresowego „Koniunktura w rolnictwie” – I kwartał 2023 r. Pojawia się bardzo powoli, ale jednak oznaka poprawy nastrojow wśród rolników. W wynikach styczniowego i lutowego badania SGH widać  pewne oznaki zakończenia dekoniunktury. Zmiana rok do roku wartości wskaźnika jest dodatnia po raz pierwszy od III kwartału 2021 r.


W pierwszym kwartale 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) obniżyła się – w porównaniu z IV kwartałem

2022 r. – o 2,3 pkt, do wysokości -23,1 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest zgodne z rytmem sezonowych zmian produkcji rolnej, uwarunkowanym porami roku, pogłębia jednak trwającą już blisko 2 lata dekoniunkturę w polskim rolnictwie. Spadek wartości IRGAGR jest skutkiem pogarszającej się sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych, wynikającej ze spadku wielkości produkcji i cen skupu głównych produktów rolnych. Rolnicy nie przewidują poprawy swojej sytuacji finansowej w kolejnym kwartale.

W wynikach styczniowego i lutowego badania widać jednak pewne oznaki zakończenia dekoniunktury. Zmiana rok do roku wartości wskaźnika jest dodatnia po raz pierwszy od III kwartału 2021 r. Wzrosły również – w porównaniu z IV kwartałem ub.r., a w niektórych przypadkach także w porównaniu z poziomami sprzed roku – wartości sald dot. zakupów obrotowych środków produkcji i nakładów inwestycyjnych. Symptomy wyczekiwanego przełamania tendencji spadkowej widoczne są jednak przede wszystkim w poprawie nastrojów rolników. Mierzący je wskaźnik zaufania zwiększył swoją wartość o 9,9 pkt.

Takiego wzrostu nie obserwowaliśmy od III kwartału 2020 r., który przyniósł odprężenie polskiej gospodarce, również rolnej, po kryzysie covidowym.

Drugi kwartał roku jest zazwyczaj okresem sezonowego ożywienia w rolnictwie. Sprzyjające czynniki sezonowe i sygnalizowana przez niektóre wskaźniki wyprzedzające poprawa w otoczeniu makrogospodarczym powinny przynieść polepszenie koniunktury rolnej w kolejnym kwartale.

Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH:Koniunktura w rolnictwie. I kwartał 2023 (Badanie okresowe nr 138)

Badanie przeprowadzone w styczniu i lutym 2023 r. na próbie 2288 gospodarstwach rolnych.

notatka sygnalana w formacie PDF znajduje się TUTAJ

źródło: Kolegium Analiz Ekonomicznych, Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głownej Hndlowej w Warszawie


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę