aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W polskim rolnictwie coraz większa dekoniunktura

14 marca 2023
W polskim rolnictwie coraz większa dekoniunktura

Kolegium Analiz Ekonomicznych, Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głownej Hndlowej w Warszawie przedstawił informację sygnalną badania okresowego „Koniunktura w rolnictwie” – I kwartał 2023 r. Pojawia się bardzo powoli, ale jednak oznaka poprawy nastrojow wśród rolników. W wynikach styczniowego i lutowego badania SGH widać  pewne oznaki zakończenia dekoniunktury. Zmiana rok do roku wartości wskaźnika jest dodatnia po raz pierwszy od III kwartału 2021 r.


W pierwszym kwartale 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) obniżyła się – w porównaniu z IV kwartałem

2022 r. – o 2,3 pkt, do wysokości -23,1 pkt. Pogorszenie się koniunktury jest zgodne z rytmem sezonowych zmian produkcji rolnej, uwarunkowanym porami roku, pogłębia jednak trwającą już blisko 2 lata dekoniunkturę w polskim rolnictwie. Spadek wartości IRGAGR jest skutkiem pogarszającej się sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych, wynikającej ze spadku wielkości produkcji i cen skupu głównych produktów rolnych. Rolnicy nie przewidują poprawy swojej sytuacji finansowej w kolejnym kwartale.

W wynikach styczniowego i lutowego badania widać jednak pewne oznaki zakończenia dekoniunktury. Zmiana rok do roku wartości wskaźnika jest dodatnia po raz pierwszy od III kwartału 2021 r. Wzrosły również – w porównaniu z IV kwartałem ub.r., a w niektórych przypadkach także w porównaniu z poziomami sprzed roku – wartości sald dot. zakupów obrotowych środków produkcji i nakładów inwestycyjnych. Symptomy wyczekiwanego przełamania tendencji spadkowej widoczne są jednak przede wszystkim w poprawie nastrojów rolników. Mierzący je wskaźnik zaufania zwiększył swoją wartość o 9,9 pkt.

Takiego wzrostu nie obserwowaliśmy od III kwartału 2020 r., który przyniósł odprężenie polskiej gospodarce, również rolnej, po kryzysie covidowym.

Drugi kwartał roku jest zazwyczaj okresem sezonowego ożywienia w rolnictwie. Sprzyjające czynniki sezonowe i sygnalizowana przez niektóre wskaźniki wyprzedzające poprawa w otoczeniu makrogospodarczym powinny przynieść polepszenie koniunktury rolnej w kolejnym kwartale.

Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH:Koniunktura w rolnictwie. I kwartał 2023 (Badanie okresowe nr 138)

Badanie przeprowadzone w styczniu i lutym 2023 r. na próbie 2288 gospodarstwach rolnych.

notatka sygnalana w formacie PDF znajduje się TUTAJ





























źródło: Kolegium Analiz Ekonomicznych, Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głownej Hndlowej w Warszawie


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę