Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Warszawa/ W sobotę akcja WWF "Godzina dla Ziemi"; zgaśnie m.in. PKiN

23 marca 2018
Warszawa/ W sobotę akcja WWF "Godzina dla Ziemi"; zgaśnie m.in. PKiN

W sobotę o godz. 20.30 odbędzie się globalna akcja ekologiczna WWF "Godzina dla Ziemi", podczas której zgasną iluminacje i oświetlenia słynnych budowli na całym świecie. W Warszawie będą to m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, mury obronne Starego Miasta.

W tym roku w Polsce akcja odbywa się pod hasłem "Ratujmy serce Karpat", w ramach której WWF oraz Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze podkreślają walory Puszczy Karpackiej oraz apelują, by na terenie tego kompleksu powstał Turnicki Park Narodowy.

Podczas tegorocznej "Godziny dla Ziemi" w Warszawie zgasną światła oświetlające m.in. Pałac Kultury i Nauki; urzędy dzielnic (np. Żoliborza, Pragi oraz Białołęki); domy kultury i biblioteki, a także iluminacje mostu Śląsko-Dąbrowskiego, murów obronnych Starego Miasta, czy też wieży ciśnień na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podkreślił w rozmowie z PAP, że stolica "symbolicznie wspiera akcję WWF poprzez wygaszenie czołowych budowli, tak, jak wszystkie miasta na świecie". "Co roku mamy jeden temat przewodni w Polsce, dla którego wyłączamy światła. W poprzednim roku była to Wisła, w tym jest to kwestia ochrony zasobów naturalnych" - zaznaczył.

Wiceprzewodnicząca komisji ochrony środowiska w Radzie Warszawy Aleksandra Gajewska (PO), podkreśliła, że akcja ta ma wskazywać mieszkańcom wszystkich miast, że "nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko, którego jesteśmy częścią". Jak dodała, akcja "Godzina dla Ziemi" jest apelem o większą dbałość oraz pamięć o tym, aby segregować odpady, wyłączać światło, czy oszczędzać wodę. "To jest nasza wspólna odpowiedzialność" - zaznaczyła radna.

Karolina Kukielska z WWF poinformowała, że w tegorocznej akcji zbierane są głosy pod petycją, by utworzyć Turnicki Park Narodowy. "Ten niezwykle cenny obszar znajduje się na terenie Puszczy Karpackiej; chcemy go wspólnie chronić" - dodała.

Pomysł utworzenia parku narodowego na Pogórzu Przemyskim nie jest nowy i wraca co kilka lat. W 1982 roku propozycję utworzenia w rejonie dorzecza Wiaru obszaru chronionego w randze parku narodowego - pod nazwą "Park Narodowy Doliny Środkowego Wiaru" - wysunął po raz pierwszy Janusz Kotlarczyk. W 1988 koncepcja parku została rozwinięta i opublikowana. Zaproponowano wówczas objęcie ochroną 12 tys. ha doliny Wiaru w okolicy Rybotycz.

Ekolodzy podkreślają, że w "Sercu Karpat" zlokalizowanych jest blisko 6,5 tys. drzew o wymiarach pomnikowych (jodeł, buków i jaworów) mających nawet 300 lat. To również ostoja dla niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików. W Puszczy żyją występują też rzadkie gatunki ptaków jak np. orzeł przedni, sóweczka czy bocian czarny.

W 1992 roku tworzy się koncepcja utworzenia parku o powierzchni 17 tys. ha; pada też propozycja nazwy - Turnicki Park Narodowy.

W 1995 roku ówczesny minister ochrony środowiska Stanisław Żelichowski uznał, iż nie widzi możliwości powołania nowego parku, podając jako główną przyczynę ograniczone środki budżetowe. Rok później powstaje Społeczny Komitet Na Rzecz Utworzenia Turnickiego Parku Narodowego.

W 2015 roku ponad 90 tys. osób podpisuje się za utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego w ramach akcji SOS Karpaty, prowadzonej przez Fundację Dziedzictwo Przyrodnicze i WWF Polska. FDP zgłosiła też wnioski do trzech gmin o objęcie ochroną w formie pomnika przyrody blisko 6,5 tys. drzew.

Godzina dla Ziemi WWF to globalna akcja ekologiczna w której rokrocznie udział bierze około 180 państw na wszystkich kontynentach. W tym roku 24 marca na całym świecie o godz. 20.30 (czasu lokalnego) słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. W tym roku w Polsce światła zgasną dla Puszczy Karpackiej.

Od kilku lat WWF w Polsce przy okazji "Godziny" zwraca uwagę na istotne aspekty ochrony środowiska w naszym kraju m.in. problem zagrożonego wyginięciem bałtyckiego morświna czy wilków. W zeszłym roku wskazywano na zagrożenia wynikające z planów regulacji rzek, szczególnie Wisły.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR, dotyczącym realizowanego przez Narodowy F...

W związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków służba we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę