aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Alternatywa w uprawie grochu

11 sierpnia 2017
Alternatywa w uprawie grochu

Zainteresowanie uprawą grochu wynika z kilku powodów. Przede wszystkim są to dopłaty do upraw roślin wysokobiałkowych i wysokie ceny rynkowe komponentów białkowych. Istotne znaczenie ma też zastosowanie grochu jako komponentu mieszanek poplonowych, który poprawia strukturę gleby. Jego wysiew w międzyplonie jest ważnym przerywnikiem uproszczonego zmianowania i ciekawą alternatywą na urozmaicenie płodozmianu. Ponadto, coraz większym zainteresowaniem wśród rolników cieszy się mieszanka grochu ozimego i żyta, gdyż zdecydowanie lepiej sprawdza się jako kiszonka – poprawia jakość paszy.

Dość popularną praktyką jest uprawa mieszanek grochu ze zbożami jarymi. Walorem takiego rozwiązania jest większa wierność plonowania w porównaniu z czystymi zasiewami oraz większa jakość otrzymywanych pasz, szczególnie zwiększa się koncentracja białka w tego typu mieszankach. Nie można jednak zapominać, iż przy wyborze odmian do komponowania mieszanek należy wziąć pod uwagę zbliżony termin dojrzewania roślin.
Z uwagi na zwiększone ryzyko wylegania roślin trzeba unikać uprawy grochu po roślinach okopowych. Przerwa w uprawie roślin strączkowych na tym samym stanowisku powinna wynosić cztery lata. W celu ograniczenia nasilenia występowania szkodników w uprawie grochu powinno się stosować izolację przestrzenną od roślin motylkowych oraz wybierać stanowiska z dala od pól, na których w poprzednim sezonie wysiewano groch.
Priorytetem dla firm nasiennych jest tworzenie odmian o coraz wyższej odporności na wyleganie, gdyż jest to podstawowe ograniczenie w uprawie grochu. Dodatkowo prace hodowców koncentrują się na potencjale plonotwórczym, intensyfikowaniu tolerancji na stresy zarówno biotyczne, jak i abiotyczne. W ostatnich latach nastąpił przełom w hodowli grochu, pojawiła się ozima odmiana pastewna. Na polskim rynku można kupić pierwszą ozimą odmianę pastewną – James, która doskonale sprawdza się jako pasza lub można ją uprawiać z przeznaczeniem na cele bioenergetyczne. Cechuje się stabilnym i wysokim potencjałem plonotwórczym, a także wysoką zawartością białka. Jako odmiana ozima znakomicie wykorzystuje zgromadzoną w glebie wodę pozimową, co znacząco ogranicza straty plonu spowodowane wiosennymi suszami i pozwala na przyśpieszenie terminu zbioru. Sprawdza się w uprawie na glebach słabszych, przepuszczalnych.
Bogate w białko, witaminy i związki mineralne nasiona grochu oraz części zielone stanowią wartościową paszę dla zwierząt. Części zielone oraz korzenie mogą też być doskonałym nawozem traktowanym jako poplon. Biorąc pod uwagę pożytki płynące z uprawy grochu, warto zastanowić się nad jej wprowadzeniem we własnym gospodarstwie.

 

(AR)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę