a_bio_expo_Ptak

Woda to ropa XXI wieku. Czy jej nam zabraknie?

15 września 2021
Woda to ropa XXI wieku. Czy jej nam zabraknie?

Między 7 a 9 września 2021 roku odbyła się 30. edycja Forum Ekonomicznego. W Karpaczu nad stanem gospodarki debatowali eksperci z kraju i ze świata. Jednym z ważniejszych tematów, któremu poświęca się coraz więcej uwagi, są zmiany klimatyczne, ze szczególnym uwzględnieniem niedoboru wody – życiodajnego surowca, którego braki sparaliżują nasze życia.
W ramach FE 8 września miał miejsce panel dyskusyjny „Ropa XXI wieku – czy będziemy prowadzić wojnę o wodę?”. Eksperci alarmują: jest źle i potrzebne są zdecydowane działania.

W panelu na temat kurczących się zasobów wodnych wzięli udział przedstawiciele środowiska naukowego oraz biznesu: Sergiusz Kieruzel – Dyrektor oraz Przemysław Daca – Prezes krajowego organu administracji wodnej – PGW Wody Polskie, profesorowie – Rafał Wawer (Uniwersytet Wrocławski) i Łukasz Wiejaczka (PAN), przedstawiciel biznesu Rafał Bonter, Prezes Xylem Water Solutions Polska oraz Oleksij Nozdraczow ze Służby Współpracy Cywilno-Wojskowej.

Eksperci zaalarmowali, że świat już teraz mierzy się z poważnym kryzysem wodnym, który z powodu zachodzących w skali globalnej zmian klimatycznych, będzie coraz bardziej się pogłębiał. Według ONZ, do 2050 roku co najmniej co czwarta osoba na świecie będzie mieszkać w kraju dotkniętym deficytem wody pitnej – stałym lub okresowym. Również naszego kraju nie omija i nie ominie ten problem.

– W Polsce mierzymy się ze szczególnie trudnym zadaniem, gdyż nasze zasoby wód powierzchniowych w przeliczeniu na mieszkańca są ok. trzykrotnie mniejsze niż średnia w Europie i pięciokrotnie mniejsze niż średnia na Ziemi. Dodatkowo, wciąż budujemy kulturę oszczędzania wody. W Polsce średnie zużycie dobowe wody przez 1 osobę wynosi 92 l. To znacznie więcej niż średnia unijna. Łącznie ślad wodny Polaka to ok. 4 tys. l dziennie – a Europejczyka – aż o połowę mniej. A przecież rozwinięty jest u nas nie tylko przemysł (który odpowiada aż za 70 proc. całkowitego zużycia wody), ale również rolnictwo. Dlatego tak ważne są rozwiązania promujące obieg zamknięty wody, pozwalające odzyskać ten życiodajny surowiec, nim spłynie po przesuszonej glebie do mórz – podkreślił Rafał Bonter, Prezes Xylem Water Solutions Polska, globalnego dostawcy rozwiązań wodnych.

Podczas debaty poruszona została także kwestia retencji wód, która jest niezwykle ważna w kontekście zapewnienia efektywnego wykorzystania tego surowca. Prezes PGW Wody Polskie, Przemysław Daca, zwrócił szczególną uwagę na dysproporcję pomiędzy Polską a standardami europejskimi, na tle których wykorzystanie możliwości, jakie daje retencja, jest w naszym kraju zdecydowanie mniejsze.

Podsumował, że w Polsce zatrzymujemy zaledwie 7 proc. rocznego odpływu wody, tymczasem w Hiszpanii jest to około 20 proc. Wiele jest zatem do zrobienia, by poprawić ten stan i nie ma na co czekać.

W toku debaty eksperci zgodzili się, że wojna o zasoby wodne jest scenariuszem, którego nie można wykluczyć. Kwestia ta jest szczególnie widoczna na bieżących obrazkach z krajów trzeciego świata, które doświadczają niedoborów wody. Nie jest to jednak problem odległy, gdyż na skutek zmian klimatu oraz braku właściwego zarządzania wodą, wkrótce może pojawić się on również u nas. Co możemy więc zrobić, aby temu zapobiec? Według Rafała Bontera, Prezesa Xylem Water Solutions Polska, przede wszystkim zwrócić się w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego.

– Rozwiązania umożliwiające wprowadzenie wody ponownie do obiegu, np. poprzez odzyskiwanie zużytej wody w przemyśle przy udziale zakładowych, lokalnych oczyszczalni ścieków – są kluczowe. Te cele, m.in. w wodochłonnym rolnictwie, mocno wspiera teraz Unia Europejska, również poprzez środki na niezbędne inwestycje. Weszliśmy na ścieżkę, z której nie ma odwrotu i potrzebne są zdecydowane działania, by wody nie zabrakło zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom – podsumował Rafał Bonter, Xylem Water Solutions Polska.

Niedobory wody to problem nie tylko lokalny, ale globalny. Zaburzenia cyklu hydrologicznego to kwestia, której już teraz musimy poświęcić znaczącą uwagę. Liczy się nie tylko rozsądne zarządzanie zasobami wodnymi, ale także bezpieczne i skuteczne oczyszczanie zużytej wody i wprowadzanie jej ponownie do obiegu. Nasze zasoby wody są ograniczone, dbajmy o nie każdego dnia.
***
O firmie XYLEM
Xylem (XYL) to wiodąca globalna firma zajmująca się technologią wodną, zaangażowana w rozwiązywanie, dzięki swojej innowacyjnej technologii, kluczowych problemów związanych z wodą i infrastrukturą. Zaangażowanie 16 000 pracowników pozwoliło osiągnąć firmie przychody w wysokości 5,25 miliarda dolarów w 2019 roku. Tworzymy bardziej zrównoważony świat, umożliwiając naszym klientom optymalizację zarządzania wodą i zasobami oraz pomagamy społecznościom w ponad 150 krajach w zakresie bezpieczeństwa wodnego. Odwiedź nas na www.xylem.pl.

 


POWIĄZANE

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji ...

Rynek UE jest zalewany „miodem” na bazie syropu: w końcu obliczono liczbę nieczy...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, polscy roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę