OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Wstępny szacunek zbiorów rzepaku i rzepiku w 2021 roku wg GUS

5 sierpnia 2021
Wstępny szacunek zbiorów rzepaku i rzepiku w 2021 roku wg GUS

Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia 2020 r. siewy rzepaku ozimego zakończono w pierwszej dekadzie września. Wzrost i rozwój roślin hamowały przede wszystkim chłodne dni w kwietniu oraz w maju, ze spadkami temperatury powietrza przy gruncie.

Niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej miał również niedobór opadów deszczu w kwietniu i w maju, powodujący rejonami nadmierne przesuszenie gleby. Niekorzystne warunki stwarzały także lokalnie występujące w czerwcu i lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne. Przebieg warunków pogodowych w okresie jesieni sprzyjał kiełkowaniu ziarna i wschodom roślin rzepaku. Przeprowadzenie siewów rzepaku w optymalnych terminach agrotechnicznych i sprzyjających warunkach pogodowych pozytywnie wpłynęły na plony. Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin. Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane. Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku.

Łącznie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano jedynie ok. 0,4% (w 2020 r. – ok. 0,6%) powierzchni zasianej jesienią, a  stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano znacznie lepiej niż przed rokiem. Wegetacja rzepaku wiosną, pomimo chłodów, przebiegała na ogół bez zakłóceń. Wiosenne chłody z przymrozkami nie wyrządziły szkód w zasiewach, spowodowały jednak opóźnienie kwitnienia. Występujące w czerwcu i lipcu opady deszczu korzystnie wpłynęły na stan plantacji. Pomimo późnowiosennego deficytu opadów, wypełnienie łuszczyn jest zadowalające. Plony rzepaku mogą być wyższe od ubiegłorocznych.

Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu do roku ubiegłego o około 2% i wynosi około 1 mln ha. Tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na 3,2 mln t, przy czym jest to o około 4% więcej od ubiegłorocznych.

 

Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2021 roku można znaleźć tutaj



kzprirb.pl / stat.gov.pl


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę