biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojciech Olejniczak z Dożynek Prezydenckich 2004 – specjalnie dla ppr.pl

13 września 2004

Piąte Prezydenckie Dożynki odbywały się w pierwszym roku obecności Polski w Unii Europejskiej. Jest jeszcze  za wcześnie na dokonywanie bilansu tego historycznego kroku. Jednak dożynki to szczególny okres dla rolników – czas podsumowań i rozliczeń. O ocenę efektu żniwnego trudu oraz o określenie najważniejszych zadań na najbliższy rok poprosiliśmy w Spale Ministra Wojciecha Olejniczaka.

Wojciech Olejniczak: Myślę, że mijający rok możemy śmiało określić jako przełomowy. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, co wiązało się z  wieloma niewiadomymi dla polskiego rolnika. Dzisiaj możemy powiedzieć, że te wszystkie obawy nie sprawdziły się. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach członkostwa Polski w Unii Europejskiej wzrósł eksport artykułów rolno-spożywczych w niespotykanej dotychczas skali. tj. około 40% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wiele zmieniło się także w dziedzinie dostosowań w gospodarstwach oraz w przetwórstwie. Wpływa to pozytywnie na jakość produkcji, ale także na jej ekonomikę, Jednak przed nami jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Trzeba pamiętać o poprawie warunków gospodarowania, o inwestycjach. Są na te cele środki finansowe. Bardzo sprawnie przebiegała akcja składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i już wkrótce na konta rolników wpłyną pierwsze pieniądze z wypłat. Z zadowoleniem odnotowuję także duże zainteresowanie wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych. Kolejne wnioski na różnego rodzaju mechanizmy wsparcia już mogą być składane – na inwestycje w gospodarstwach rolnych, na renty strukturalne, programy rolno-środowiskowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że środki te trzeba sobie wypracować. By najbliższe lata przyniosły polskiej wsi stabilizację i rozwój, musimy wspólnie o to zadbać i wierzę, że potrafimy temu zadaniu sprostać.

Oprócz codziennej pracy w gospodarstwie rolnym i jego otoczeniu ważna jest edukacja. Im więcej młodzieży wiejskiej zdobędzie dobre wykształcenie, tym lepiej dla wsi. Nie możemy jednak lekceważyć edukacji dorosłych. Chodzi nie tylko o to, by przekazać nowinki technologiczne, ale też o to, by przekonać rolników, że warto tworzyć grupy producenckie, że warto razem kupować, sprzedawać, negocjować warunki kontraktów. W tym celu reformujemy doradztwo rolnicze. Dzięki nowej ustawie, której drugie czytanie odbyło się w Sejmie, doradztwo otrzyma lepszy instrument legislacyjny. To są niewątpliwie jedne z istotniejszych zadań, których musimy się podjąć w najbliższym czasie. Chciałbym by polscy rolnicy uwierzyli w szansę, jaka powstała w wyniku naszego członkostwa w UE i w to, że mogą tę szanse wygrać dla siebie i Polski.


POWIĄZANE

Dzień dobry, Marek! Oto propozycja obszernego materiału redakcyjnego dla portalu...

Po rozpoznaniu jawnym Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego...

Save the date! III Forum Polskiej Organizacji Biometanu Już 29 października Wars...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę