aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiadomość

24 września 2005

 


Co Państwa Partia chce zrobić po wyborach dla polskiego rolnictwa?

Partia Demokratyczna – demokraci.pl przygotowała kompletny program dla rolnictwa:

SZANUJMY POLSKIE ROLNICTWO

Demokraci.pl uważają za niezbędne:

  • rozwój agrobiznesu,
  • wykorzystanie różnorodności polskiej wsi jako atutu na rynkach europejskich,
  • wykorzystanie funduszy unijnych,
  • wsparcie oświaty na wsi,
  • przeciwdziałanie wykluczeniu na obszarach zaniedbanych.

Rolnictwo było do niedawna podstawowym działem wiejskiej ekonomii, ale jego znaczenie w tej dziedzinie się zmniejsza. To tendencja zarówno europejska, jak i światowa. Jednak wieś jest ważnym źródłem i dziedzicem kultury narodowej. Polska kultura narodowa jest w dużym stopniu kulturą rolniczą i wiejską. Wspieranie rolnictwa ma więc głęboki sens gospodarczy, polityczny, społeczny i kulturowy. Znaczenia rolnictwa nie można zredukować tylko do generowanego przez nie zysku. W tym przeświadczeniu jesteśmy bliscy większości krajów europejskich i uznajemy zasadność tzw. „europejskiego modelu rolnictwa”, który łączy efektywność rynkową ze szczególnym znaczeniem obszarów wiejskich dla społeczeństwa, kultury i przyrodniczej kondycji Europy.

Co jednak należy zrobić, by obszary wiejskie stały się atrakcyjnym miejscem pracy i mieszkania?

  • Rozwijajmy agrobiznes

W skład agrobiznesu, prócz rolnictwa, wchodzą liczne działy gospodarki: przemysły zaopatrujące rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy oraz handel produktami żywnościowymi. Produkcja dobrej jakościowo żywności, upowszechnianie różnorodnych produktów regionalnych i lokalnych dających szanse przetrwania niewielkim zakładom przetwórczym oraz promowanie żywności ekologicznej powinno być specyfiką i zarazem mocną stroną gospodarki żywnościowej w Polsce. Różnorodność polskiego rolnictwa, połączona z różnorodnością tradycji w zakresie wytwarzania i konsumpcji żywności, może być naszym atutem także na konkurencyjnym rynku europejskim i światowym. Z drugiej strony należy stwarzać korzystne warunki dla gospodarstw wielkotowarowych, mogących sprostać nasilającej się konkurencji na światowym rynku produktów rolnych.

  • Rozwijajmy różnorodność gospodarczą wsi

W krajach wysoko rozwiniętych dochody rodzin rolniczych w większości pochodzą spoza rolnictwa. Rolnicy gospodarujący nawet na dużych gospodarstwach poszukują dodatkowych dochodów poza rolnictwem. Warunkiem dobrobytu zarówno rodzin rolniczych, jak i pozostałych mieszkańców wsi jest żywotność ekonomiczna obszarów wiejskich polegająca na różnorodności źródeł dochodów i obfitości miejsc pracy poza rolnictwem.

  • Wykorzystajmy fundusze unijne

Już pierwszy rok członkostwa Polski w UE pokazał, że jest ono korzystne dla naszego rolnictwa. W najbliższych latach coraz silniej odczuwane też będą korzyści z funduszy unijnych finansowanych z programów strukturalnych dla rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie Wspólnej Polityki Rolnej UE z polityką strukturalną i regionalną może stworzyć silny impuls rozwojowy zarówno dla rolnictwa, jak i dla pozostałej części ludności obszarów wiejskich. Polska powinna być bardzo aktywnym uczestnikiem dyskusji nad nowym kształtem polityki UE wobec wsi i rolnictwa.

Jednym z atutów polskiego rolnictwa jest jego największa w Europie bioróżnorodność. Trzeba ją wspierać i uchronić.

  • Pamiętajmy o edukacji i nauce

Upowszechnianie wiedzy i edukacji, ułatwienie dostępu młodzieży wiejskiej do kształcenia oraz rozwój zaplecza naukowego rolnictwa i gospodarki wiejskiej jest warunkiem rozwoju polskiej wsi. Współczesne rolnictwo jest częścią gospodarki opartej na wiedzy, a poziom edukacji decyduje coraz silniej o możliwości zatrudnienia. „Przez edukację do rozwoju” – powinno być głównym hasłem publicznej polityki wobec obszarów wiejskich.

  • Dostosujmy wsparcie do regionu

Niezwykle zróżnicowane są też potrzeby, problemy i warunki regionów i społeczności lokalnych. Decentralizacja decyzji w sprawie strategii rozwoju jest więc koniecznością. Poszczególne kraje i regiony powinny mieć większe niż dotychczas możliwości kształtowania polityki wiejskiej i regionalnej w ramach ogólnych zasad funkcjonowania UE.

  • Dbajmy o rozwój

Zasadniczym celem i wyzwaniem polityki wspólnotowej UE będzie przeciwdziałanie wykluczeniu społeczno-ekonomicznemu i marginalizacji regionów oraz społeczności lokalnych. Powinno się na to przeznaczać coraz większą część budżetu UE. Polska może, i powinna, z tej pomocy skorzystać.


Co chcielibyście Państwo zmienić w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych skierowanych do rolników, przedsiębiorców rolnych oraz samorządów. Czy procedury ich otrzymania nie są zbyt skomplikowane?

Rozwiązania dotyczące wykorzystania unijnych dotacji dla rolnictwa zostały zaprezentowane powyżej. Warto tylko przypomnieć, że Polska powinna być bardzo aktywnym uczestnikiem dyskusji nad nowym kształtem polityki UE wobec wsi i rolnictwa. Połączenie Wspólnej Polityki Rolnej UE z polityką strukturalną i regionalną może stworzyć silny impuls rozwojowy zarówno dla rolnictwa, jak i dla pozostałej części ludności obszarów wiejskich. Poszczególne kraje i regiony powinny mieć większe niż dotychczas możliwości kształtowania polityki wiejskiej i regionalnej w ramach ogólnych zasad funkcjonowania UE.



Jak oceniacie Państwo działania poprzedniego i obecnego ministra rolnictwa kończącej się kadencji sejmu?

W ostatniej kadencji było 4-ch Ministrów Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Jarosław Kalinowski : 2001-2004 Adam Tański : 2004 (kilka miesięcy na początku roku), Wojciech Olejniczak : 2004 - do maja 2005, Józef Jerzy Pilarczyk : czerwiec 2005 -.... Oceniamy dwóch:

1) Jarosław Kalinowski (PSL). Wbrew stanowisku PSL opowiedział się za integracją z Unią Europejską w czym niewątpliwie Go popieraliśmy. Niestety t olerował bądź aprobował poczynania szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Aleksandra Bentkowskiego, który całkowicie spolityzował tę Agencje, przyjmując do pracy wytypowanych działaczy PSL lub SLD i nie przygotował na czas Agencji do wdrożenia systemu IACS niezbędnego do wprowadzenia dopłat bezpośrednich. W negocjacjach Kalinowski zgodził sie więc na wprowadzenie systemu uproszczonego (dopłaty do obszaru), niekorzystnego dla drobnych rolników, zwłaszcza hodowców bydła mięsnego.

2) Wojciech Olejniczak (SLD). Dobrze administrował przyznanymi funduszami europejskimi, ale nie dokonał niezbędnych reform systemu ubezpieczeń rolniczych KRUS, ani nie wprowadził koniecznego dla prowadzenia racjonalnej polityki ekonomicznej w rolnictwie podatku dochodowego. Ostatni Minister J.J.Pilarczyk był dotychczas niewidoczny jako Minister.

Co w pierwszej kolejności powinien zrobić nowy minister rolnictwa?

- opracowanie i wprowadzenie w życie programu wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich z bardzo konkretnym wykorzystaniem środków europejskich (zwłaszcza planowanych na okres budżetowy 2007- 2013), tak by trafiały do rolników i mieszkańców wsi,
-reforma KRUS-u: zlikwidowanie politycznych synekur, składka uzależniona od dochodu rolnika (ale nie podnoszenie składki dla drobnych rolników), uszczelnienie systemu tak, aby korzystali z niego rolnicy, a nie osoby uciekające od składki w systemie ZUS.
-wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie, dzięki czemu rolnicy - producenci i rolnictwo jako dział gospodarki stają się częścią całego systemu gospodarczego, stosując racjonalny rachunek ekonomiczny,
-modyfikacja systemu dopłat bezpośrednich tak, by można było wspierać drobnotowarowe gospodarstwa hodowlane, zwłaszcza nastawione na hodowlę bydła mięsnego.


POWIĄZANE

Dziś rano przewodniczący i wiceprzewodniczący Copa i Cogeca spotkali się z przew...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę