aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z Krakowa wyruszył "Rajd w obronie pszczół"

11 września 2017
Z Krakowa wyruszył "Rajd w obronie pszczół"

Z Krakowa wyruszył w sobotę "Rajd w obronie pszczół". 13 załóg w samochodach fiat 126 p pokona blisko 1,5 tys. kilometrów. Metę wyznaczono w Koszalinie. Po drodze uczestnicy rajdu będą przekonywać, że warto chronić pszczoły, bo są nam one bardzo potrzebne.

W drogę wyruszyli: pszczelarze, miłośnicy miodu, naukowcy i przedstawiciele firm, które na co dzień pomagają pszczelarzom, produkując pasze, urządzenia i akcesoria pszczelarskie. Tuż przed startem oglądali pasiekę zamontowaną w Krakowie na dachu budynku Urzędu Miasta przy ul. Wielickiej i podlewali miododajną lipę zasadzoną niedawno w Parku Jordana. Na Rynku Głównym uczestnicy rajdu rozdawali mieszanki nasion łąk kwietnych.

"Chcemy zwrócić uwagę, że wokół nas są +zapylacze+, a jednym z najważniejszych są pszczoły. Te pszczoły mają problemy. Jest kilka rzeczy, które my, ludzie zepsuliśmy: od źle używanych środków ochrony roślin po zubożenie bazy pożytkowej, czyli tego, co pszczoły mogą zebrać, a jest to nektar i pyłek. Kosimy trawniki, nie chcemy koniczyny i mleczy, w żywopłotach sadzimy tuje, tymczasem pszczoły potrzebują różnych roślin do życia. Apelujemy: sadźmy rośliny miododajne, pozwólmy kwitnąć koniczynie i mleczom" – mówił PAP uczestnik rajdu Przemysław Szeliga prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.

Na każdym z przystanków uczestnicy rajdu będą przekonywać, że pszczoły, podobnie jak inne zapylacze, są potrzebne, żeby przyroda mogła się harmonijnie rozwijać. Będą sadzić rośliny miododajne i aleje lipowe, rozdawać nasiona, opowiadać, dlaczego pszczoły są ważne, inicjować oraz rozstrzygać konkursy o tematyce pszczelarskiej. Rajd odbywa się pod hasłem "Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają". Wśród uczestników jest jedna załoga zagraniczna kazachsko-białoruska.

Trasa rajdu wiedzie z Krakowa przez Nawojową, Stróże, Kamianną (gdzie funkcjonuje Dom Pszczelarza), Biszczę, Pszczelą Wolę, Lublin, Puławy, Siedlce, Warszawę, Olsztyn, Elbląg, Gdynię do Koszalina, gdzie 16 i 17 września odbywać się będą Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.

"Najistotniejsze byłoby, żeby choć część osób, które zetkną się z ideami tego rajdu, zrozumiało, że możemy sami, stosując w odpowiedni sposób środki ochrony roślin, mniej truć środowisko i mniej truć pszczoły oraz inne owady zapylające. Gdyby ich zabrakło, z naszych stołów zniknęłoby bezpowrotnie około 70 proc. produktów. Nasze życie stałoby się wówczas bardzo ubogie, a być może nawet stanęło pod znakiem zapytania" – mówił PAP Piotr Mrówka, komandor rajdu, a na co dzień pszczelarz i prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

Organizatorami Rajdu w Obronie Pszczół są: Stowarzyszenie Pszczelarzy Zawodowych, Polski Związek Pszczelarski, Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich POLANKA. Wspierają ich: Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Zespół Szkół Rolniczych CKP w Pszczelej Woli i Regionalny Związek Pszczelarzy w Koszalinie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Środowiska oraz miasto Kraków.

 

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę