aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zabieg T1 w pszenicy i innych zbożach ozimych

28 lutego 2023
Zabieg T1 w pszenicy i innych zbożach ozimych

Pierwszy zabieg grzybobójczy w zbożach ozimych wykonywany jest zwykle w fazie od BBCH 29 do 31 (od fazy końca krzewienia do fazy pierwszego kolanka). Przez praktyków uznawany jest często za najważniejszy w całej technologii ochrony fungicydowej, ponieważ jego celem jest zwalczenie szerokiego spektrum chorób podstawy źdźbła i liści. Wartym podkreślenia jest, że eliminacja chorób podsuszkowych w późniejszych fazach rozwojowych zbóż jest praktycznie niemożliwa.

 Choroby podstawy źdźbła zbóż

W uprawie zbóż ozimych występuje bardzo szerokie spektrum chorób, niektóre z nich są charakterystyczne dla danej fazy rozwojowej i w niej powinny być zwalczane. Do takiej grupy należą choroby podstawy źdźbła zbóż, zwane również chorobami podsuszkowymi - łamliwość podstawy źdźbła, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni oraz zgorzel podstawy źdźbła.

Sprawcy chorób atakują zarówno korzenie roślin uprawnych, jak również dolne partie źdźbła. W efekcie czego zmniejsza się powierzchnia pobierania wody i składników pokarmowych - odpowiednie odżywienie roślin jest kluczowe dla zachowania potencjału plonowania odmian pszenicy i innych zbóż.

Z kolei porażone przez choroby źdźbła, gorzej przewodzą wodę i składniki pokarmowe w górę roślin. Powoduje to szybsze zasychanie liści i kłosów zbóż, wpływa to bezpośrednio na obniżenie potencjału plonowania odmiany. Zboża atakowane przez choroby podsuszkowe są również bardziej podatne na wyleganie.

 T1 to nie tylko choroby podsuszkowe

Głównym celem zabiegu T1 w pszenicy jest ograniczenie występowania chorób podstawy źdźbła. Jednak nie możemy zapominać o tym, że w tym okresie na roślinach występują też choroby liści. Spektrum chorób liści różni się nieznacznie od gatunku zbóż.

W przypadku jęczmienia ozimego zabieg fungicydowy powinien zwalczać również takie choroby jak plamistość siatkową, rynchosporiozę zbóż i rdzę jęczmienia. Równie często w tej uprawie możemy spotkać objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw. W pszenżycie i pszenicy występują podobne choroby - mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści, rdza brunatna i brunatna plamistość liści. W pszenżycie i życie, w porównaniu z pszenicą ozimą, rośliny są częściej porażane rynchosporiozą zbóż.

 Kiedy wykonać zabieg T1 w pszenicy


 Zabieg T1 w pszenicy – Arcton WG

 

Pierwsze objawy chorób na zbożach widoczne są już w okresie jesiennym. Do najczęściej występujących  w tym okresie należy zaliczyć septoriozę paskowaną liści oraz mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Na zdrowotność plantacji wpływa także podatność odmianowa.

W przypadku pszenicy ozimej są odmiany, które wymagają szczególnej dbałości o jakość i terminowość zabiegów fungicydowych. Porażone jesienią rośliny są jednym z kilku źródeł infekcji w okresie wiosennym.

To właśnie porażenie zbóż przez choroby warunkuje termin wykonania zabiegu ochrony fungicydowej. W przypadku silnej presji zabieg należy przyspieszyć, a przy braku objawów chorób na źdźble i liściach ochronę grzybobójczą można nieznacznie opóźnić. Zabieg T1 zwykle wykonuję się od fazy BBCH 29 do BBCH 32 (od fazy końca krzewienia zbóż do fazy 2. kolanka rośliny uprawnej).

Co stosować w celu zwalczenia chorób w terminie T1

W związku z tym, że wiosną niezbędne jest zawalczenie szerokiego spektrum chorób zarówno podstawy źdźbła, jak i liści należy zwrócić szczególną uwagę na dobór rozwiązania. Do zabiegu można zastosować pojedynczy środek zwalczający wiele chorób lub mieszaninę opryskową spełniającą tę samą funkcję.

Rozwiązanie powinno zawierać kilka substancji czynnych o różnych mechanizmach działania. Takie rozwiązanie umożliwi skuteczną walkę z najważniejszymi chorobami podstawy źdźbła i liści w pszenicy i pozostałych oziminach. W związku z tym, że jedna substancja czynna może znajdować się w kliku produktach warto wskazać jakie substancje działają na choroby, a nie odnosić się do nazw handlowych.

Najbardziej znane i cenione ze względu na skuteczność działania w kierunku zwalczania chorób podstawy źdźbła są środki zawierające prochloraz. Jednak jego stosowanie powoli przechodzi do historii. Wiosną 2023 roku substancja ta może być ostatni raz wykorzystana w pierwszym zabiegu fungicydami. Dlatego też niezbędne jest zwrócenie uwagi na działanie innych substancji czynnych np. cyprodynil.

W przypadku mączniaka prawdziwego zbóż i traw, możemy mówić o kliku substancjach wykazujących bardzo wysoką skuteczność działania: metrafenon, cyflufenamid, fenpropidyna, pyriofenon, proquinazid. W związku z tym do zwalczania mączniaka prawdziwego zbóż i traw mamy do dyspozycji wiele środków o różnych nazwach handlowych, które możemy włączyć do technologii ochrony zbóż.

W przypadku chorób liści niezbędne będzie dołączenie środka zawierającego jedną z substancji czynnych z grupy triazoli. Mamy do wyboru kilka substancji począwszy od tebukonazolu, a kończąc na protiokonazolu. W przypadku pszenic o dużym potencjalne plonowania, zaleca się w celu ochrony liści, w pierwszym zabiegu, zastosowanie ostatniej z wymienionych substancji.

W zbożach o mniejszym potencjale plonowania można zastosować tebukonazol. Co ważne, działanie wskazanych substancji nie ogranicza się tylko do wymienionych chorób - pełne spektrum zwalczanych chorób znaleźć można w etykiecie instrukcji stosowania środka.

Bakterie na T1 - Arcton WG

Wycofywanie substancji czynnych oraz poszukiwanie rozwiązań umożliwiających utrzymanie zdrowotności łanu na zadowalającym poziomie skłania do poszukiwań alternatyw dla konwencjonalnych fungicydów.

Preparat mikrobiologiczny umożliwia budowę naturalnych mechanizmów odporności roślin na najważniejsze ekonomicznie choroby zbóż (choroby podstawy źdźbła i liści), niezależnie od warunków pogodowych. Preparat mikrobiologiczny może być stosowany w uprawie wszystkich gatunków zbóż jarych i ozimych.

Niewątpliwą zaletą produktu, jest możliwość wcześniejszej aplikacji w stosunku do zabiegów środkami grzybobójczymi - o kilka do kilkunastu dni. Jest to okres, w którym działanie antagonistyczne bakterii umożliwia utrzymanie zdrowego łanu i niezakłóconego wzrostu i rozwoju.

Zabieg T1 to podstawa

Skuteczna ochrona fungicydowa w zabiegu T1 to solidny fundament do dalszych działań zmierzających do utrzymania wysokiej zdrowotności roślin, na który składają się kolejne zabiegi zwalczające choroby. Przeprowadzenie skutecznej ochrony grzybobójczej  jest coraz trudniejsze ze względy na wycofywanie kolejnych środków. Dlatego też godną uwagi alternatywą dla konwencjonalnych fungicydów będzie zastosowanie w uprawie zbóż preparatu mikrobiologicznego Arcton WG.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę