Adama_poleposition_15.03_30.04

Zbiory winogron 2020 - kryzys COVID-19 rzuca cień na entuzjazm plantatorów winorośli wynikający z dobrych wskaźników zbiorów

12 listopada 2020
Zbiory winogron 2020 - kryzys COVID-19 rzuca cień na entuzjazm plantatorów winorośli wynikający z dobrych wskaźników zbiorów

Plony w 2020 r. są udane pod względem ilości i świetne pod względem jakości - w najważniejszych krajach produkujących wino zebrano ok. 160 mln hektolitrów. Przed koronawirusem byłaby to świetna wiadomość dla sektora, teraz jednak jest ona źródłem obaw w związku z sytuacją rynkową, handlem i rentownością winnic.

Omawiając zbiory i sytuację w sektorze, Thierry Coste, przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa i Cogeca zwrócił uwagę na „piękne, dość obfite plony o wysokiej jakości w 2020 roku. W normalnej sytuacji, gdyby nie kryzys wywołany COVID-19, byłyby to świetne wskaźniki. Pojawienie się drugiej fali w Europie, jej skutki oraz brak pewności politycznej rodzą konieczność wprowadzenia dodatkowych środków wsparcia rynku w 2021 r. Kolejnym poważnym wyzwaniem, z którym będzie musiał zmierzyć się nasz sektor będzie pogodzenie wymagań w zakresie środowiska ujętych w nowej WPR z chaotyczną sytuacją na rynku.

Zdaniem naszej grupy roboczej, jednym z głównych priorytetów jest opracowanie wieloletniego strategicznego planu na rzecz wyprowadzenia sektora z kryzysu i przeprowadzenia koniecznych inwestycji dla zwiększenia naszej zrównoważoności w przyszłości, co mogłoby zostać sfinansowane z funduszu odbudowy UE”.

Branża winiarska boryka się z licznymi trudnościami handlowymi, na które nakłada się druga fala koronawirusa. Brexit bez umowy zbliża się wielkimi krokami, a Zjednoczone Królestwo jest drugim największym rynkiem zbytu dla europejskich win, wartym 2,8 mld euro rocznie. Będzie to kolejny cios dla sektora. Administracja Stanów Zjednoczonych ogłosiła w sierpniu utrzymanie ceł przywozowych, nałożonych na europejskie wina w październiku 2019 r. w wyniku sporu Airbus-Boeing rozstrzyganego na szczeblu WTO.

„Biorąc pod uwagę aktualną sytuację i trudności z jakimi zmaga się sektor, ucieszyłem się, gdy usłyszałem, że komisarz Wojciechowski zwrócił się do służb DG AGRI o rozpatrzenie przedłużenia środków kryzysowych i elastyczności do 15 października. Oczywiście decyzja ta musi zostać formalnie zatwierdzona przez Komisję, a rozporządzenia delegowane musiałyby przejść procedurę kontroli w Radzie i Parlamencie Europejskim - jest to jednak pozytywny sygnał” - dodał Coste.

W tych czasach naznaczonych niepewnością i tragiczną sytuacją gospodarczą, sektor wina wraz z innymi branżami rolnymi musi wzmóc swoje wysiłki na rzecz środowiska, by wypełnić założenia Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „od pola do stołu” i strategii różnorodności biologicznej. Zmiany klimatu bardzo niepokoją plantatorów winorośli i spółdzielnie w UE - które już od kilku lat wprowadzają coraz wyższe normy zrównoważoności. Sektor musi być przede wszystkim rentowny, by mógł zbudować odporność i więcej osiągnąć w zakresie zrównoważoności. Uprawa winorośli jest kluczową częścią ekosystemów wiejskich i źródłem wielu korzyści wykraczających poza tylko produkcję wina. By osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu sektor uprawy winorośli musi być w stanie inwestować w ochronę naszych zasobów naturalnych i dysponować strategicznymi wytycznymi oraz wsparciem ze strony instytucji unijnych.

Dlatego też grupa robocza „Wino” Copa i Cogeca zaleca stworzenie długoterminowej wizji i planu inwestycyjnego, które byłyby finansowane z budżetu ad hoc UE, i które pozwoliłyby prawidłowo zająć się przyszłymi wyzwaniami. By było to możliwe, UE musi zainicjować otwarty i szeroki dialog z wszystkimi znaczącymi stronami zainteresowanymi i instytucjami, podczas którego omawiana będzie przyszłość europejskiej branży winiarskiej. Odpowiednie środki wsparcia i szczera dyskusja pozwolą sektorowi wina pozostać liczącą się środowiskową, gospodarczą i kulturową siłą w Europie.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmo...

W związku z wnioskiem zgłoszonym na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych...

Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości ogłosiła XX edycję Programu Stypendiów Po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę