aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZBP apeluje o zmianę prawa w sprawie przedmiotów nie podlegających egzekucji u rolników

31 sierpnia 2017
ZBP apeluje o zmianę prawa w sprawie przedmiotów nie podlegających egzekucji u rolników

Związek Banków Polskich apeluje o zmianę przepisów, które zaliczają do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej u rolników np. budynków gospodarczych i gruntów rolnych. Zwrócił się w tej sprawie m.in. do resortu sprawiedliwości.

Zdaniem ZBP, w efekcie tych przepisów "znaczna liczba rolników zostanie pozbawiona dostępu do finansowania działalności, ponieważ nie będzie w stanie przedstawić wystarczającego zabezpieczenia wierzytelności kredytodawcy".

W zaprezentowanym podczas środowej konferencji prasowej oświadczeniu ZBP zwraca uwagę, że 2 sierpnia weszło w życie nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo.

W myśl tego rozporządzenia, zaznacza ZBP, można zaliczyć do przedmiotów nie podlegających egzekucji komorniczej u rolników m.in. budynki gospodarcze i grunty rolne, budynki magazynowe, składowe, przechowalnie, szklarnie, tunele foliowe, podstawowe maszyny i narzędzia, w ilości niezbędnej do pracy w gospodarstwie, ciągniki i maszyny rolnicze itp.

ZBP przypomina, że znaczna cześć kredytów u rolników zabezpieczona jest właśnie np. na budynkach gospodarczych i gruntach rolnych, bo rolnicy nie są najczęściej właścicielami innych nieruchomości. Podobnie podstawowym źródłem zabezpieczenia są maszyny rolnicze.

Stąd, zdaniem ZBP, "nowe przepisy w sposób znaczący ograniczają możliwość zabezpieczenia kredytów dla rolników". "W konsekwencji znaczna liczba wniosków kredytowych będzie niemożliwa do zaakceptowania dla kredytodawców z uwagi na brak wystarczającego zabezpieczenia kredytu" - głosi oświadczenie ZBP.

Związek uważa też, że "wprowadzenie powyższych regulacji spowoduje zahamowanie inwestycji w rolnictwie, spowolnienie wzrostu gospodarczego w tym obszarze, a w dalszej perspektywie spowoduje załamanie finansowania działalności gospodarstw rolnych, co może doprowadzić do znacznego osłabienia akcji kredytowej dla całego sektora".

"Wyłączenie de facto majątku, który może być potencjalnie przedmiotem zabezpieczenia prawnego udzielanych kredytów uniemożliwi bankowi podjęcie pozytywnej decyzji w zakresie rozpatrywanego wniosku kredytowego" - przekonywał podczas konferencji wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

"W tej sprawie związek podjął interwencję, kierując stosowne wystąpienia do ministra rozwoju i finansów, ministra rolnictwa, prezesa NBP, prezesa BFG, przewodniczącego KNF oraz do ministra sprawiedliwości jako autora tego rozporządzenia, z wnioskiem o jego zmianę" - dodał Bańka.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zaznaczył, że bez zmiany tych przepisów banki nie będą miały np. możliwości przyjścia z pomocą kredytową tym rolnikom, którzy padli ofiarą ostatnich kataklizmów. "Żeby te instrumenty można było w ogóle uruchomić, muszą istnieć w bankowości zabezpieczenia" - podkreślał.

 

Piotr Śmiłowicz, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę