aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zielona Góra świętując Dzień Młodego Wina dołącza do Pogromców Marnowania Jedzenia

23 listopada 2021
Zielona Góra świętując Dzień Młodego Wina dołącza do Pogromców Marnowania Jedzenia

Od poniedziałku mieszkańcy Zielonej Góry stali się częścią społeczności Pogromców Marnowania Jedzenia dzięki Too Good To Go! W aplikacji dostępne są już pyszne paczki-niespodzianki z zielonogórskich restauracji, kawiarni, sklepów i cukierni, które oferują restauratorzy na skutek wystąpienia nadwyżek. A to wszystko po to, by uratować posiłki, których nie udało się sprzedać danego dnia. Każdy może walczyć z marnowaniem żywności i upolować wartościową paczkę w przystępnej cenie.

Wśród miejsc, które dołączyły do rewolucji z Too Good To Go, znalazły się: Grape Town Hotel, Wino i Grano restauracja, Hades - pub&bar, Chatka Małgorzatki, Lunch Bistro, Cafe Kratka, Trzy Strofki, Indian Spices, Fit Cake Zielona Góra Makowa, Zdrowie na widelcu, Bazylia i Tymianek, Pizzeria Artystyczna, ForRest Hotel & Restaurant, Charlotta Cafe, Catering Palce Lizać, Chinkalnia restauracja gruzińska, Chicken & Kebab, American Pizza Express, Frytki Belgijskie Zielona Góra, Browar i Restauracja Haust Zielona Góra, Cukier Projekt, Cosmos Greek Food & Coffee, KARMEL kawiarnia - cukiernia, Amon Delikatesy, Zdrowy Bochen, JURAS żywność ekologiczna, Zielono Nam - delikatesy ekologiczne.

Długo wyczekiwana, rewolucyjna aplikacja do walki z marnowaniem jedzenia wreszcie oficjalnie wystartowała w Zielonej Górze. W regionie działa już Too Good To Go, dające szansę na uratowanie wielu smacznych posiłków. Od kilku lat mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z jadłodzielni dzieląc się nadwyżkami. Idea niemarnowania spotkała się z tak dużym entuzjazmem, że wciąż poszukiwane są nowe lokalizacje, gdzie zostaną umieszczone lodówki społeczne. Od teraz mieszkańcy miasta zyskali kolejną możliwość, a restauratorzy okazję, aby zapoznać szersze grono klientów ze swoją ofertą. Too Good To Go to narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi lokalami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Aplikacja pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wspiera branżę gastronomiczną, aby ograniczać straty i zyskać nowych klientów.
Zielona Góra dołącza do Too Good To Go! Od dzisiaj grono Pogromców Marnowania Jedzenia powiększa się o mieszkańców miasta. Jestem pewna, że zrobimy wiele dobrego dla idei niemarnowania żywności i wspólnie uratujemy tony pysznego jedzenia. - mówi Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

Gotowanie to nasza pasja – mówi Wojciech Wójcik, Szef kuchni restauracji Wino i Grono. – Pasja, która jest odpowiedzialna. Nie mamy jednolitego menu, które króluje przez cały rok. Tworzymy je w zgodzie z naturą i porami roku. Na jesień popularne są wszelkiego rodzaju kiszonki, kompoty i inne przetwory. Naturalne składniki zamykamy w naszych recepturach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, by cieszyły nas swoim smakiem i aromatem na dłużej. Gotujemy na bieżąco, ale zawsze coś zostanie. Dlatego cieszymy się ze współpracy z Too Good To Go. Dzięki temu potrawy, których z przyczyn oczywistych nie zamrozimy i nie odgrzejemy dnia następnego, mają szansę trafić w dobre ręce.

Zielona Góra to już kolejne miasto na mapie Polski, gdzie można uratować przepyszne posiłki. Z Too Good To Go można również korzystać w Gorzowie Wielkopolskim, Płocku, Radomiu, Białymstoku, Opolu, Olsztynie, Elblągu, Toruniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku – Białej, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście, Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu.

Warto przypomnieć, że problem wyrzucania żywności dotyczy każdego z nas. Jak wskazują najnowsze badania w ramach projektu PROM, rocznie marnujemy 4,8 mln ton jedzenia! Oznacza to, że w Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucanych do kosza jest blisko 153 kilogramy żywności w całym łańcuchu, z czego aż 92 kg w polskich domach - czyli zawrotne 60%. Na całym świecie w każdej sekundzie 51 ton jedzenia ląduje w koszu, co nie jest bez znaczenia dla środowiska. Produkcja każdego produktu żywnościowego zużywa określoną ilość wody i energii. Wraz z wyrzucanym posiłkiem marnujemy również naturalne zasoby naszej planety oraz narażamy ją na niepotrzebną emisję CO₂. Aż 8%-10% globalnej emisji gazów cieplarnianych ma swoje źródło w zmarnowanym jedzeniu.

Każda uratowana paczka-niespodzianka, to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2. W ciągu dwuletniej działalności użytkownicy aplikacji uratowali ponad 2 000 000 posiłków, nie marnując tym samym 5000 ton CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot, wykonując 4500 lotów z Warszawy do Nowego Jorku.

Aby dołączyć swój biznes do rewolucji w niemarnowaniu, wystarczy wejść na stronę: https://toogoodtogo.pl/pl/business

 

Biuro prasowe Too Good To Go


POWIĄZANE

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...

Procesy zmian klimatycznych mają istotny wpływ na Ukrainę jako państwo agrarne. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę