Znakowanie - bez GMO - rozpoczęły się konsultacje publiczne

16 sierpnia 2019
Znakowanie - bez GMO - rozpoczęły się konsultacje publiczne
MRiRW

12 sierpnia 2019 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne projektów dwóch rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowanych na podstawie ustawy z dnia 13 lipca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów (Dz. U. poz. 1401).


  1.     Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie znaków graficznych, które stosuje się w celu oznakowania żywności i pasz jako wolnych od GMO;
  2.     projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie długości okresów karencji poprzedzających pozyskanie ze zwierząt lub od zwierząt produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do oznakowania jako wolne od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, w których nie stosuje się genetycznie zmodyfikowanych pasz.

       

Celem powyższych regulacji jest ujednolicenie znaku graficznego stosowanego na żywności i paszach wyprodukowanych bez stosowania GMO, a także ujednolicenie zasad karmienia zwierząt, z których lub od których pozyskiwane będą produkty żywnościowe podlegające takiemu znakowaniu. Tym samym wejście w życie projektowanych regulacji da konsumentowi pewność, iż oznakowana jako wolna od GMO żywność, spełnia jego oczekiwania jakościowe. Podniesie to wiarygodność systemu i zwiększy konkurencyjność krajowej żywności.

Producenci, przedsiębiorcy i hodowcy zainteresowani przystąpieniem do znakowania swoich produktów jako wolnych od organizmów genetycznie zmodyfikowanych, a także organizacje konsumenckie mogą zgłaszać uwagi do projektów w terminie do dnia 1 września br.

Projekty dostępne są także na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek zgłoszony podczas I posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolnic...

Partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli od 9 grudnia 2019 r. do 1...

W oddziałach terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa można składać do 22...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę