Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Żniwa 2023 - ogólny wzrost produkcji w UE

20 czerwca 2023
Żniwa 2023 - ogólny wzrost produkcji w UE

Eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste i białkowe” Copa i Cogeca zakładają ogólny wzrost produkcji zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych w UE w 2023 r. mimo spodziewanego znacznego spadku produkcji w Hiszpanii. Produkcja zbóż w UE-27 powinna wynieść 277 mln ton (+4,6% w stosunku do 2022). Tendencje w sektorze roślin oleistych i białkowych powinny być podobne (odpowiednio 34,1 mln ton; +8.2% oraz 3,9 mln ton; +5%).

Mimo spadku areału w 2023 r. (-3,8%) oczekujemy wysokich plonów zbóż, co powinno zapewnić lepsze wyniki niż w 2022 r. Tendencję tą napędzają przede wszystkim oczekiwania co do obfitych plonów kukurydzy na ziarno, której produkcja powinna wynieść 62 mln ton (+21,7% w stosunku do 2022). W ubiegłym roku produkcja ucierpiała w niektórych krajach Europy Wschodniej. Oczekuje się spadku plonów jęczmienia (-2,3%) i pszenicy durum (-7,1%), ale produkcja pszenicy konsumpcyjnej powinna osiągnąć poziom 128 mln ton (+2,8%). Na sytuacji Hiszpanii bardzo odbije się trwająca susza - produkcja ziarna ma spaść o prawie 9 mln ton ogółem. Ogólnie rzecz biorąc, plony w 2023 r. powinny być wyższe niż w 2022, uplasują się jednak nieznacznie poniżej pięcioletniej średniej.

pszenica_ceny_notowania

Sytuacja roślin oleistych jest bardzo dobra dzięki nieznacznemu wzrostowi areału (+2,1%) i wyższym plonom, co doprowadziło do wzrostu produkcji o 14,4%, co z kolei plasuje ją powyżej pięcioletniej średniej. Jest to powiązane przede wszystkim ze spodziewanym wzrostem produkcji słonecznika o 18,5%, który wnika z wysokich plonów mimo nieznacznej redukcji powierzchni produkcji. Produkcja soi ma zwiększyć się o 9,7% przy utrzymaniu podobnego areału. Produkcja roślin wysokobiałkowych w UE-27 powinna zwiększyć się, dzięki wyższej produkcji grochu i fasoli (odpowiednio +9% i +11%) mimo spadku produkcji łubinu (-29%).

pszenica_ceny_notowania

Te korzystne wyniki tłumaczą częściowo dobre warunki wzrostu upraw ozimych na północy Europy, a także ogólnie lepsza pogoda w Europie Wschodniej. Poważna susza w Hiszpanii i innych ograniczonych regionach oraz wysokie koszty środków produkcji (nawozów i energii) mimo nieznacznego ich spadku w ciągu ostatnich miesięcy, znacznie ograniczą dobre wyniki w 2023 r.

***

- Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. 

e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę