aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żniwa 2023 - ogólny wzrost produkcji w UE

20 czerwca 2023
Żniwa 2023 - ogólny wzrost produkcji w UE

Eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste i białkowe” Copa i Cogeca zakładają ogólny wzrost produkcji zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych w UE w 2023 r. mimo spodziewanego znacznego spadku produkcji w Hiszpanii. Produkcja zbóż w UE-27 powinna wynieść 277 mln ton (+4,6% w stosunku do 2022). Tendencje w sektorze roślin oleistych i białkowych powinny być podobne (odpowiednio 34,1 mln ton; +8.2% oraz 3,9 mln ton; +5%).

Mimo spadku areału w 2023 r. (-3,8%) oczekujemy wysokich plonów zbóż, co powinno zapewnić lepsze wyniki niż w 2022 r. Tendencję tą napędzają przede wszystkim oczekiwania co do obfitych plonów kukurydzy na ziarno, której produkcja powinna wynieść 62 mln ton (+21,7% w stosunku do 2022). W ubiegłym roku produkcja ucierpiała w niektórych krajach Europy Wschodniej. Oczekuje się spadku plonów jęczmienia (-2,3%) i pszenicy durum (-7,1%), ale produkcja pszenicy konsumpcyjnej powinna osiągnąć poziom 128 mln ton (+2,8%). Na sytuacji Hiszpanii bardzo odbije się trwająca susza - produkcja ziarna ma spaść o prawie 9 mln ton ogółem. Ogólnie rzecz biorąc, plony w 2023 r. powinny być wyższe niż w 2022, uplasują się jednak nieznacznie poniżej pięcioletniej średniej.

pszenica_ceny_notowania

Sytuacja roślin oleistych jest bardzo dobra dzięki nieznacznemu wzrostowi areału (+2,1%) i wyższym plonom, co doprowadziło do wzrostu produkcji o 14,4%, co z kolei plasuje ją powyżej pięcioletniej średniej. Jest to powiązane przede wszystkim ze spodziewanym wzrostem produkcji słonecznika o 18,5%, który wnika z wysokich plonów mimo nieznacznej redukcji powierzchni produkcji. Produkcja soi ma zwiększyć się o 9,7% przy utrzymaniu podobnego areału. Produkcja roślin wysokobiałkowych w UE-27 powinna zwiększyć się, dzięki wyższej produkcji grochu i fasoli (odpowiednio +9% i +11%) mimo spadku produkcji łubinu (-29%).

pszenica_ceny_notowania

Te korzystne wyniki tłumaczą częściowo dobre warunki wzrostu upraw ozimych na północy Europy, a także ogólnie lepsza pogoda w Europie Wschodniej. Poważna susza w Hiszpanii i innych ograniczonych regionach oraz wysokie koszty środków produkcji (nawozów i energii) mimo nieznacznego ich spadku w ciągu ostatnich miesięcy, znacznie ograniczą dobre wyniki w 2023 r.

***

- Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie dbamy o to, aby rolnictwo europejskie było zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom osób w Europie. 

e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę