aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ZPPM: Nie można wykluczyć dezinformacji, która dotknie rynek spożywczy

8 marca 2022
ZPPM: Nie można wykluczyć dezinformacji, która dotknie rynek spożywczy

– Na razie nie widać na szczęście paniki w polskich sklepach, której objawy mieliśmy w czasie początku pandemii – mówi Forum Mleczarskiemu Marcin Hydzik, Prezes Zarządu ZPPM. – Dostawy są terminowe, zakłady mleczarskie, oprócz normalnej produkcji, angażują się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Na razie sytuacja pod tym względem jest stabilna. Oczywiście nie należy wykluczyć, że działania dezinformacyjne, które obserwowaliśmy w odniesieniu do paliw, również dotkną rynek produktów spożywczych, co spowoduje zwiększone zakupy przetworów mlecznych, zwłaszcza tych z dłuższym terminem przydatności do spożycia.

Macin Hydzik zapytany o wpływ wojny na sprzedaż i eksport zakładów mleczarskich w obecnych warunkach powiedział: – Dotychczasowy import produktów mleczarskich z Ukrainy do Polski to śladowe ilości – mówi Forum Mleczarskiemu Marcin Hydzik, Prezes Zarządu ZPPM. – W przypadku eksportu z Polski na Ukrainę jedyną poważną pozycję stanowią sery. W polskim eksporcie serów ogółem do wszystkich krajów świata, eksport na Ukrainę stanowi około 10% (zarówno pod względem wartości jak i wolumenu). To są liczby porównywalne z naszym głównym partnerem handlowym w tej kategorii produktowej czyli z Niemcami. Do Czech eksportujemy niewiele mniej. Jednakże ilości kierowane z Polski na Ukrainę stanowią jedynie ok. 2,7% produkcji serów w Polsce. Zatem dla polskiego mleczarstwa, jako całości, obecna sytuacja nie powinna mieć istotnego wpływu, ale oczywiście w krótkiej i średniej perspektywie jakikolwiek handel z Ukrainą nie będzie możliwy.

– Natomiast można się obawiać o np. problemy w tranzycie do innych krajów oraz ograniczone dostawy opakowań czy innych komponentów niezbędnych do produkcji, a które bywają importowane z Ukrainy. Ponieważ sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie, można obawiać się również, że nastąpią nieprzewidziane trudności, na przykład związane z krytycznymi dla nas dostawami prądu i gazu. Wtedy rzeczywiście sytuacja całej branży może się gwałtownie pogorszyć, dlatego postulujemy o objęcie ochroną prawną polskiego mleczarstwa, aby utrzymać dostawy gazu, energii i paliw na niezmienionym poziomie. W końcu odpowiadamy za bezpieczeństwo żywnościowe Państwa – podkreśla Marcin Hydzik, Prezes Zarządu ZPPM.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę