aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zatrudnienie i płace idą w górę, ale nie wszędzie

18 lipca 2017
Zatrudnienie i płace idą w górę, ale nie wszędzie

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 4,3 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczyło poziom 6 mln osób (licząc jedynie firmy zatrudniające powyżej 9 pracowników). To wzrost nieco słabszy niż miesiąc wcześniej, jednak zgodny z oczekiwaniami analityków. W ciągu miesiąca w firmach przybyło 11,1 tys. osób, a w porównaniu do czerwca 2016 r. było ich więcej o 248,5 tys.

 

 

Aż o 6 proc. w górę poszło średnie miesięczne wynagrodzenie brutto, osiągając poziom 4508 zł. To największy skok średniej płacy od stycznia 2012 r. Wówczas wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 8,1 proc., ale był to jednorazowy wyskok. Regularnie tak wysoką dynamikę płac notowano wcześniej w 2008 r., a więc w szczycie poprzedniego boomu gospodarczego. Także w ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, czerwcowy wzrost przeciętnego wynagrodzenia, wynoszący 4,5 proc., był wyższy niż w poprzednich miesiącach, choć nie tak wysoki, jak w ubiegłym roku, gdy wspierany był przez spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ekonomiści spodziewali się wzrostu płacy nominalnej o 5 proc. Dane GUS potwierdzają korzystne tendencje na rynku pracy. Na razie nie zmienią one prawdopodobnie retoryki Rady Polityki Pieniężnej, jednak w przypadku utrzymywania się zwiększonej presji płacowej, można się spodziewać nasilenia opinii o możliwości wcześniejszej niż dotąd sygnalizowano podwyżki stóp procentowych. Niedawno słychać było je wyraźnie w wypowiedziach dwóch przedstawicieli RPP.

 

 

Z opublikowanych dziś przez NBP wyników monitoringu sytuacji przedsiębiorstw wynika, że planowany przez firmy wzrost zatrudnienia jest bliski poziomowi najwyższemu w historii, notowanemu w 2008 r., co jednak nie przekłada się na zwiększenie presji na wzrost płac. Jedynie 15 proc. firm sygnalizuje naciski na podwyżki ze strony pracowników, a około 20 proc. zamierza podnieść wynagrodzenia w trzecim kwartale. Eksperci banku centralnego brak presji płacowej tłumaczą rosnącą liczbą chętnych do pracy obcokrajowców oraz wpływem programu 500+, poprawiającym sytuację materialną rodzin.

 

 

Według danych GUS w pierwszym kwartale obecnego roku najsilniej zatrudnienie rosło w administrowaniu i wspomaganiu działalności gospodarczej, zakwaterowaniu i gastronomii, produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, produkcji skór i wyrobów ze skór, produkcji wyrobów tytoniowych oraz handlu i naprawach pojazdów samochodowych. Spadek zatrudnienia zanotowano z wydobywaniu węgla, produkcji wyrobów farmaceutycznych, wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię, gaz i wodę, produkcji odzieży, budownictwie inżynieryjnym oraz rolnictwie i leśnictwie.

 

 

Największy wzrost przeciętnego wynagrodzenia miał miejsce w handlu detalicznym, handlu i naprawach samochodów, produkcji pozostałego sprzętu transportowego, produkcji odzieży, rolnictwie i leśnictwie. Średnia płaca obniżyła się w pierwszym kwartale w ubezpieczeniach i funduszach emerytalnych, transporcie wodnym, produkcji wyrobów tytoniowych oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię, gaz i wodę. Warto też zwrócić uwagę na jedynie symboliczny wzrost płac w produkcji wyrobów farmaceutycznych, edukacji oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, a więc w dziedzinach wymagającej wysokich kwalifikacji.



O GERDA BROKER

GERDA BROKER specjalizuje się w doradztwie w zakresie identyfikacji optymalnych źródeł pozyskania przez przedsiębiorców finansowania, jak również w przygotowaniu formalnych aspektów związanych z organizacją kapitału niezbędnego do realizacji celów biznesowych. Obejmuje opieką doradczą małe, średnie oraz duże przedsiębiorstwa i doradza im w procesie pozyskiwania dodatkowych środków na realizację celów związanych z bieżącą działalnością operacyjną, ale także celów rozwojowych oraz inwestycyjnych. Gerda Broker powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 28 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Jest firmą niezależną, niepowiązaną z żadną grupą finansową, co pozwala na w pełni obiektywną ocenę potrzeb i sytuacji klientów i dobór odpowiednio dopasowanych produktów. W obliczu spadku atrakcyjności tradycyjnych form lokowania kapitału, siłą oferty Gerda Broker jest również możliwość inwestowania w nieruchomości – m.in. condohotele i zmodernizowane kamienice oraz w grunty o wysokim potencjale wzrostu wartości.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/



Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER / biuro prasowe GB


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę