aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dotacje UE na agroturystykę

13 maja 2004

Agroturystyka w krajach Unii rozwija się od 25 lat. Dzisiaj jej dochody stanowią aż 15 % całego rynku turystycznego. Aby kraje członkowskie mogły poszczycić się takim wynikiem potrzebna była ciężka praca wielu rolników. Pierwszym etapem było odejście od produkcji rolniczej i rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W krajach unijnych działalność pozarolniczą podjęło 40 % właścicieli gospodarstw rolnych.,z czego od 3 % -10 % gospodarstw ( w zależności od kraju i regionu ) zajęło się agroturystyką. Wiele z tych przedsięwzięć było dofinansowane z budżetu Unii i budżetów narodowych.

Szacuje się , że w Polsce jest już kilkanaście tysięcy małych obiektów noclegowych na wsi
( z czego 30 % mieści się w gospodarstwach rolnych). Zainteresowanie wypoczynkiem na wsi jest coraz większe, turyści oczekują coraz bardziej rozbudowanej oferty.

Obecne uregulowania prawne i podatkowe sprzyjają rozwojowi agroturystyki.

Przewiduje się także pomoc finansową na inwestycje turystyczne na wsi.
Powinno to zachęcić rolników do uzyskiwania dodatkowych dochodów poprzez świadczenie usług agroturystycznych i podejmowanie działalności związanej z turystyką wiejską.

Wsparcie agroturystyki przewidziane jest z funduszu strukturalnego- Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej ( EFOiGR ). Z tego funduszu finansowany będzie Sektorowy Program Operacyjny – „ Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich” i Działanie : „Różnicowanie działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodu”.

W ramach niniejszego Działania wspierane będą projekty dotyczące między innymi uruchomienia lub rozwoju w gospodarstwie rolnym dodatkowej działalności w zakresie agroturystyki i usług związanych z turystyką i wypoczynkiem, rzemiosła, rękodzielnictwa, drobnych usług na rzecz mieszkańców wsi.
Pomoc finansowa udzielana będzie w formie refundacji ( zwrotu ) części poniesionych przez
beneficjenta pomocy ( rolnika lub domownika ) kosztów kwalifikowanych projektu.
Dotacja przeznaczona będzie na :

- rozbudowę i adaptację istniejących budynków mieszkalnych i gospodarczych na cele agroturystyczne oraz ich wyposażenie ( do 5 pokoi gościnnych, pomieszczeń wspólnych dla gości, łazienek i aneksów kuchennych);

- urządzania miejsc do wypoczynku, zakup wyposażenia i sprzętu turystycznego lub rekreacyjnego dla działalności agroturystycznej, a także zwierząt służących do celów terapeutycznych, sportowych i rekreacyjnych;

- remontu, budowy lub adaptacji obiektów budowlanych;

- zakupu maszyn, urządzeń i wyposażenia;

- zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania;

- koszty zakupu środków transportu na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej;

- zagospodarowanie terenu na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej;
-koszty ogólne : planowania wstępnego, w tym przygotowania dokumentacji technicznej
i ekonomicznej projektu.

Wniosek o pomoc finansową składany będzie w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwych terytorialnie dla miejsca realizacji projektu.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę