Agrolok_280518

6 tys. zł dopłaty do kolektora słonecznego daje NFOŚiGW

20 kwietnia 2011
6 tys. zł to średnia dopłata do zakupu i instalacji kolektora słonecznego na domu jednorodzinnym, przyznawana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na kolektor można wziąć kredyt, a dotacja pokrywa ok. 45 proc. inwestycji.

Średni koszt zakupu zestawu solarnego to 13,5 tys. zł w budynkach jednorodzinnych i 70 tys. w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Średnia dotacja dla wspólnot to 31,6 tys. zł - poinformował we wtorek prezes Funduszu Jan Rączka.

Średni okres zwrotu inwestycji wynosi ok. 10 lat i zmienia się w zależności od dotychczasowego sposobu ogrzewania - najkrótszy jest przy ogrzewaniu prądem elektrycznym, a najdłuższy, gdy ogrzewaliśmy węglem. 5-osobowa rodzina mieszkająca w domu, w którym dotychczas woda była podgrzewana prądem elektrycznym, zaoszczędzi w skali roku ok. 1,5 tys. zł - wyliczył NFOŚiGW.

Dotacje funduszu można uzyskać od lipca 2010 r. biorąc kredyt na instalację kolektorów w jednym z sześciu banków: Banku Ochrony Środowiska, Banku Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczym Bank Wielkopolski, Mazowieckim Banku Regionalnym, Krakowskim Banku Spółdzielczym, Warszawskim Banku Spółdzielczym - oraz w zrzeszonych z nimi bankach spółdzielczych.

Dotacja może być przeznaczona na koszt projektu i montażu oraz zakupu kolektorów słonecznych, a także koszty zasobnika wodnego, automatyki, ciepłomierza i aparatury pomiarowej (we wspólnotach mieszkaniowych).

Rączka podał, że NFOŚ do końca kwietnia czeka na oferty kolejnych banków, które również chciałyby udzielać kredytów na kolektory słoneczne z dotacją. Łączna pula dotacji na trzy lata programu, to 300 mln zł. Dofinansowanie jest indywidualnym przychodem inwestora i podlega opodatkowaniu podczas rocznego rozliczenia PIT - przypomina Fundusz.

Fundusz do tej pory dofinansował 4 tys. instalacji kolektorów słonecznych w całym kraju. Ich łączna powierzchnia to 18,8 tys. m. kw. Najwięcej dotacji przyznano w południowych województwach kraju - małopolskim (532 instalacji, 3,2 tys. m kw. powierzchni kolektorów), podkarpackim (473 instalacje, 2,7 tys. m kw. powierzchni) i śląskim (389 instalacji, 2,3 tys. m kw.). Najmniej dotacji przypadło na woj. warmińsko-mazurskie - (44 instalacje, 253 m kw. powierzchni), lubuskim (48 instalacji i 273 m kw.) oraz w kujawsko-pomorskim (50 instalacji i 322 m kw.).

Obecnie NFOŚ rozszerzył możliwości uzyskiwania dotacji - podkreślił prezes. Do tej pory można było skorzystać z niej przy instalacjach ciepłej wody użytkowej, a nie przy ogrzewaniu pomieszczeń. Teraz można też dostać środki na instalacje z ogrzewaniem - tam, gdzie nie ma miejskiej sieci przesyłowej oraz na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej, tam, gdzie jest podłączenie do sieci ciepłowniczej.

Procedura uzyskania dofinansowania jest prosta - w banku, w którym bierzemy kredyt razem z wnioskiem kredytowym składamy wniosek o dopłatę 45 proc. kapitału kredytu. Prezes Rączka podkreślił, że Fundusz nie współpracuje z pośrednikami, którzy oferują klientom tzw. dopłaty pod warunkiem kupienia ich produktów i usług. Zaleca inwestorom analizę ofert dostępnych na rynku i dopiero na tej podstawie wybór konkretnego dostawcy czy wykonawcy.

Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski podał, że w 2010 r. w Polsce sprzedano i zainstalowano ok. 146 tys. m kw. kolektorów słonecznych. 75 proc. wykorzystywana jest do podgrzewania ciepłej wody użytkowej - stosowanej do mycia się, gotowania, czy mycia naczyń.

Konferencję prasową zorganizowano na dachu siedziby NFOŚiGW w Warszawie, gdzie zainstalowano 6 zestawów kolektorów, które podgrzewają wodę użytkową w budynku. Według administracji obiektu wystarcza to na bieżące potrzeby wszystkich użytkowników 6-kondygnacyjnego biurowca, niezależnie od zachmurzenia.

Oprócz efektu ekonomicznego, istotne są zdaniem specjalistów z funduszu, walory ekologiczne użytkowania kolektora słonecznego - ograniczenie emisji spalin z pieców węglowych, oraz wygodę - dla uzyskania ciepłej wody nie trzeba opału czy fizycznej pracy.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę