Auto na olej

1 sierpnia 2003

Urządzenie, dzięki któremu do baku zamiast oleju napędowego można wlewać olej rzepakowy wymyślili i opatentowali dwaj inżynierowie z Mikołowa na Śląsku. Podobne rozwiązania znają od lat Niemcy i Szwajcarzy.

Z samochodu na olej rzepakowy zamiast zapachu spalonej ropy wydobywa się zapach smażonych frytek. Taki jest pierwszy efekt użycia jako paliwa oleju rzepakowego, który z powodzeniem zastępuje olej napędowy. Jak mówi inżynier Edward Jakubowski, współautor patentu auto przejechało na oleju roślinnym 60 tys. kilometrów i nie widać różnicy.

Co ciekawsze, aby jeździć na takim, paliwie, nie trzeba przerabiać silnika. Sercem instalacji są umieszczane na każdym cylindrze specjalne rozpylacze paliwa. Każdy z nich wyposażony jest w piętnaście mikroskopijnych dysz o przekroju 0,15 mm.

W odróżnieniu od patentów zagranicznych, polski jest dużo tańszy i prostszy w obsłudze. Podobne układy działają już na terenie Niemiec i koszt przeróbki wynosi 5-6 tys. euro. Nasz wynalazek kosztuje tylko 500 euro – przekonuje drugi z wynalazców, inżynier Adam Socha. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie ma szansę przebić się w Polsce? Po protestach kierowców przy uchwalaniu ustawy o biopaliwach, zgodnie z którą od 1 października zawartość biokomponentów w paliwie ma wynosić minimum 4% – entuzjazmu raczej nie należy się spodziewać. 

Entuzjazm samych wynalazców skutecznie gaszą też rzeczoznawcy motoryzacyjni. Ich zdaniem olej rzepakowy – nawet przerobiony – ma bardzo niską liczbę cetanową, co w przypadku silników samozapłonowych ma ogromne znaczenie. Mówienie o tym, że można zastosować olej rzepakowy, taki ze sklepu, jest nieporozumieniem. Taki silnik po prostu nie będzie pracował, a olej rzepakowy jako biokomponent jest przerobiony – ostrzega dr Władysław Sel, rzeczoznawca PZM.


POWIĄZANE

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...

Pierwsze posiedzenie Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio odbyło się 22 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę