Badanie odorów przy produkcji zwierzęcej

26 stycznia 2005

Do niedawna, oceniając przystosowanie do wymogów ochrony środowiska badano w zakładach gospodarkę wodnościekową, gospodarkę odpadami oraz emisję do atmosfery szkodliwych substancji. Od pewnego czasu zwraca się także uwagę na poziom hałasu, a w bieżącym roku zaczną być badane poziomy odorów.

Ocena poziomu zanieczyszczeń powietrza odorami przy zakładach mleczarskich i mięsnych to prawdziwe wyzwanie dla inspektorów, a jednocześnie bardzo ważna sprawa. Trudność polega na tym, że poziom odorów jest bardzo trudny do określenia, a wszelkie badania obarczone są subiektywnym błędem. Od dłuższego czasu odory mierzy się w Wielkiej Brytanii i w Holandii (od Holendrów uczą się metody polscy inspektorzy).

Stosowane w tych krajach sposoby opierają się na metodzie kiperskiej. Przypominają one ocenę win, dokonywaną przez fachowców - kiperów. W Polsce badać się będzie odory podobnie jak w innych krajach. Przygotowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska grupa osób z potrzebnymi "zapachowymi" kwalifikacjami będzie badała rozcieńczane próbki i ustalała granice zapachów, których zakładom nie wolno przekraczać. Wytyczona granica obejmować będzie także czynnik odległości.

Oznacza to, że uwzględni się, czy zakład jest daleko od terenów zamieszkałych, czy też w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Na razie nie ma standaryzowanych przepisów w Unii Europejskiej dotyczących badania poziomu odorów. Do krajów, które we własnym zakresie podjęły działania z tego zakresu, w tym roku przyłączy się Polska. Badane będą przede wszystkim fermy tuczu przemysłowego, gdyż stamtąd bardziej niż z przemysłu pochodzą odory, budzące ostry sprzeciw lokalnych społeczności.


POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę