aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bez chemii

30 lipca 2004

Wtorkowe szkolenie dla rolników i mieszkańców powiatu miechowskiego wykazało rosnące zainteresowanie rolnictwem ekologicznym. Obok dopłat bezpośrednich po wstąpieniu do UE przewidziano dodatkowe dopłaty dla rolników z tytułu przystąpienia do programów rolno-środowiskowych.

Obejmą one między innymi gospodarstwa ekologiczne. Według prognoz znawców tematu, na lata 2004 - 2006 zagwarantowano środki, dzięki którym ilość gospodarstw ekologicznych w Polsce będzie mogła wzrosnąć czterokrotnie, a na Miechowszczyźnie prawie dwukrotnie.

Gospodarstwa ekologiczne istnieją u nas już od wielu lat, jednak zarówno ich liczba, jak i powierzchnia, rosną zbyt wolno. Nasza żywność już teraz jest produkowana bez udziału wszechobecnej niegdyś chemii lub z niewielkim jej wykorzystaniem, dlatego przejście na gospodarowanie ekologiczne staje się łatwiejsze. Najważniejszą sprawą - co podkreślali wykładowcy z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - jest poddanie gospodarstwa kontroli i uzyskanie certyfikatu gospodarstwa ekologicznego. Aby uzyskać taki dokument, muszą zostać spełnione warunki, które dla małych gospodarstw w Małopolsce i nieco większych w powiecie miechowskim, nie są zbyt trudne. Certyfikat jest ważny przez jeden rok, a dopłaty mogą otrzymać gospodarstwa z certyfikatem, jak również będące w okresie przestawiania produkcji.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę