Bez chemii

30 lipca 2004

Wtorkowe szkolenie dla rolników i mieszkańców powiatu miechowskiego wykazało rosnące zainteresowanie rolnictwem ekologicznym. Obok dopłat bezpośrednich po wstąpieniu do UE przewidziano dodatkowe dopłaty dla rolników z tytułu przystąpienia do programów rolno-środowiskowych.

Obejmą one między innymi gospodarstwa ekologiczne. Według prognoz znawców tematu, na lata 2004 - 2006 zagwarantowano środki, dzięki którym ilość gospodarstw ekologicznych w Polsce będzie mogła wzrosnąć czterokrotnie, a na Miechowszczyźnie prawie dwukrotnie.

Gospodarstwa ekologiczne istnieją u nas już od wielu lat, jednak zarówno ich liczba, jak i powierzchnia, rosną zbyt wolno. Nasza żywność już teraz jest produkowana bez udziału wszechobecnej niegdyś chemii lub z niewielkim jej wykorzystaniem, dlatego przejście na gospodarowanie ekologiczne staje się łatwiejsze. Najważniejszą sprawą - co podkreślali wykładowcy z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - jest poddanie gospodarstwa kontroli i uzyskanie certyfikatu gospodarstwa ekologicznego. Aby uzyskać taki dokument, muszą zostać spełnione warunki, które dla małych gospodarstw w Małopolsce i nieco większych w powiecie miechowskim, nie są zbyt trudne. Certyfikat jest ważny przez jeden rok, a dopłaty mogą otrzymać gospodarstwa z certyfikatem, jak również będące w okresie przestawiania produkcji.


POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę