informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Bioetanol a nowe miejsca pracy

9 kwietnia 2003

Na świecie rośnie zainteresowanie bioetanolem jako odnawialnym źródłem energii.

Jego produkcja w USA i w Brazylii wynosi obecnie 20 mln ton rocznie. Amerykanie zamierzają zwiększyć ją trzykrotnie w ciągu najbliższych 10 lat. Produkcją bioetanolu zajmują się również Tajlandia, Indie, Chiny i Australia. W Europie produkcja bioetanolu rozwija się intensywnie w Hiszpanii (180 tys. ton rocznie), Francji (90 tys. ton rocznie), Szwecji (50 tys. ton rocznie), Niemczech i Finlandii. 

Niezależne badania dowiodły, że dzięki stosowaniu bioetanolu emisja CO2 w spalinach zmniejsza się co najmniej o 50%. Inną zaletą rozwoju produkcji tego biopaliwa jest zapewnienie zbytu na produkty rolne i stworzenie nowych miejsc pracy. Komisja Europejska szacuje, że dodatek biopaliw w ilości 1% do paliw mineralnych zaowocuje powstaniem 45-75 tys. nowych miejsc pracy w krajach Unii. 

Według opinii naukowców brytyjskich, jeśli dodatek ten nie przekroczy 5% nie będzie szkodliwy dla silników. Komisja Europejska opracowuje dwie nowe dyrektywy, które wpłyną na rozwój produkcji biopaliw. W pierwszej z nich zostaną określone terminy, w których dodatek biopaliw będzie musiał osiągnąć dany poziom. Druga dyrektywa dostarczy rozwiązań prawnych pozwalających krajom członkowskim na łatwiejsze i szybsze niż dotychczas obniżanie podatku paliwowego.


POWIĄZANE

Z najnowszego raportu agencji badawczej IMAS International „Żywność ekologiczna ...

Utrzymanie silnego systemu kontroli ma ogromne znaczenie dla dynamicznego i szyb...

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę