" "
Agrolok_280518

Biomasa robi karierę

4 czerwca 2003

Spalanie w elektrociepłowniach węgla kamiennego zmieszanego z biomasą mniej szkodzi środowisku, przy czym proces ten jest równie wydajny jak spalanie samego węgla. Do takiego wniosku doszli naukowcy z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Badania przeprowadzili na zlecenie elektrociepłowni w Tychach, właśnie tam od początku roku stosowana jest – po raz pierwszy w Polsce – taka mieszanka.

Biomasę stanowią wysuszone odpady drewna (9,4 % mieszanki). W porównaniu ze spalaniem samego węgla, emisja niepożądanych tlenków azotu jest mniejsza o 20 %, dwutlenku siarki o 10 % . Prof. Wojciech Nowak z Politechniki Częstochowskiej, specjalista w zakresie odnawialnych źródeł energii, jest zdania, że udział biomasy w spalanej mieszance można podwyższyć nawet do 20 %.

Podobne badania przeprowadzono wcześniej w dziesięciu zakładach energetycznych w Europie, ale nigdy przy tak dużym kotle jak w Tychach o mocy 100 megawatów. Drugi pod względem wielkości kocioł – 80 megawatów – poddano doświadczeniu w Danii, moc pozostałych nie przekraczała 11 megawatów.

Elektrociepłownia w Tychach zawarła już pierwszą umowę (na 30 lat) z miejscowym rolnikiem na dostawę biomasy – obsadzi on roślinami energetycznymi 10 hektarów w tyskiej dzielnicy Czułów. Elektrociepłownia podpisała również porozumienie z Katowickim Holdingiem Węglowym przewidujące obsadzenie roślinami energetycznymi hałd i nieużytków należących do holdingu.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę