aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biomasa robi karierę

4 czerwca 2003

Spalanie w elektrociepłowniach węgla kamiennego zmieszanego z biomasą mniej szkodzi środowisku, przy czym proces ten jest równie wydajny jak spalanie samego węgla. Do takiego wniosku doszli naukowcy z zabrzańskiego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Badania przeprowadzili na zlecenie elektrociepłowni w Tychach, właśnie tam od początku roku stosowana jest – po raz pierwszy w Polsce – taka mieszanka.

Biomasę stanowią wysuszone odpady drewna (9,4 % mieszanki). W porównaniu ze spalaniem samego węgla, emisja niepożądanych tlenków azotu jest mniejsza o 20 %, dwutlenku siarki o 10 % . Prof. Wojciech Nowak z Politechniki Częstochowskiej, specjalista w zakresie odnawialnych źródeł energii, jest zdania, że udział biomasy w spalanej mieszance można podwyższyć nawet do 20 %.

Podobne badania przeprowadzono wcześniej w dziesięciu zakładach energetycznych w Europie, ale nigdy przy tak dużym kotle jak w Tychach o mocy 100 megawatów. Drugi pod względem wielkości kocioł – 80 megawatów – poddano doświadczeniu w Danii, moc pozostałych nie przekraczała 11 megawatów.

Elektrociepłownia w Tychach zawarła już pierwszą umowę (na 30 lat) z miejscowym rolnikiem na dostawę biomasy – obsadzi on roślinami energetycznymi 10 hektarów w tyskiej dzielnicy Czułów. Elektrociepłownia podpisała również porozumienie z Katowickim Holdingiem Węglowym przewidujące obsadzenie roślinami energetycznymi hałd i nieużytków należących do holdingu.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę