Biopaliwa: miesiąc do ustawy

4 grudnia 2003

Już za niecały miesiąc wchodzi w życie ustawa o biopaliwach. Ministerstwo rolnictwa przesłało właśnie do konsultacji projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy, które m.in. określą minimalną zawartości biokomponentów w paliwie.

Propozycje resortu nie powinny wzbudzić dużych kontrowersji. Biododatków w paliwach ma być trzykrotnie mniej niż przewidywała to pierwsza ustawa o biopaliwach, którą na początku roku zawetował prezydent.

Jeżeli ktoś liczył, że ustawa o biopaliwach nie wejdzie w życie, gdyż na czas nie powstaną odpowiednie rozporządzenia to najprawdopodobniej się przeliczył. "Te projekty rozporządzeń, które leżą w gestii Ministra Rolnictwa są już przygotowane do uzgodnień między resortowych" - mówi wiceminister rolnictwa Daria Oleszczuk.

Najważniejsze rozporządzenie wykonawcze do ustawy to oczywiście te, które określa ile dodatków pochodzenia roślinnego będzie musiało znaleźć się w benzynach i oleju napędowym. Przypomnijmy, że w pierwszej wersji ustawy o biopaliwach, którą zawetował prezydent, przewidywano, aż 4,5% zawartość biododatków. Teraz ministerstwo rolnictwa zaproponowało, aby biododatki były wprowadzane stopniowo.

I tak od 1 stycznia do końca września minimalna zawartość bioetanolu ma wynosić ponad 1,5%. Jednak w ostatnich miesiącach 2004 roku ma już osiągnąć niecałe 2,5%. Co na to kierowcy? "Biokomponenty mogą być w paliwie, ale tylko te 1,5 - 2%, ale nie w dużych ilościach - 5% to za dużo" - mówią.

Jeszcze mniej dodatków roślinnych będzie w oleju napędowym. To skutek braku rzepaku, którego w tym roku zebraliśmy mniej, aż o 1/5. Ponieważ rzepaku zabraknie na cele konsumpcyjne to nie ma też mowy, aby produkować z niego estry. Tak naprawdę proponowana przez ministerstwo rolnictwa zawartość estrów na poziomie 0,2% będzie zrealizowana dopiero pod koniec 2004 roku, gdy zbierzemy rzepak z przyszłorocznych zbiorów.

Problemem też są agrorafinerie, których w Polsce na razie nie ma, ale pod koniec przyszłego roku ich budowa powinna się już zakończyć.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę